Gündelikçi ve bakıcıya sigorta yaptırana devlet desteği

Ülkemiz genelinde artık eşlerin ikisi de çalışır hale geldi. Aileler hal böyle olunca ev işlerinde, çocuklara bakma da yada hasta bakımın da çalıştırmak için eleman arar oldular.

Evinizde çalışan gündelikçi haftada bir gün bile çalışsa ona sigorta yaptırmanız gerekir. Evinize gelen gündelikçi ve bakıcılara artık sigorta yaptırmak hem size hem de çalışan işçilere avantaj sağlıyor. Sigorta yaptırdığınız gündelikçi veya bakıcı sayesinde işveren konumunu kazanmış oluyorsunuz. Evinizdeki yardımcınız 10 günden fazla çalışıyorsa yatırdığınız sigorta primlerinin çoğunu, 959 lira kadarlık kısmını devlet karşılıyor.

Sigorta yaptırmak çok kolay

Evinizde çalışan insanları sosyal güvenlik çatısı altına almak artık çok kolaylaştı. Cep telefonuyla yapacağınız bir iki işlemle evdeki yardımcınızın sigorta işlemlerini başlatabilirsiniz. Buradaki ufacık bir ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Yani 10 günden az veya fazla çalışanlar için sigorta işlemleri farklılık gösteriyor.

Evinizde çalışan yardımcıya artık sigorta yaptırmak zorunlu oluyor

Ayda 10 günden az çalışan yardımcınızı SGK’ya kaydetmek, SMS atarak veya e-devletten faydalanarak kolayca yapılıyor. Vermiş olduğunuz küçücük bir miktarla çalışanın güvencesi sağlanmış oluyor. Böylece olabilecek kaza risklerini karşılamış olursunuz.

Evdeki yardımcınız ayda 10 günden çok çalışıyorsa asgari ücret üzerinden prim yatırmak zorundasınız. Yoksa para cezası ödemek zorunda olursunuz.

10 günden fazla çalışanın primini devlet karşılıyor

İşverenlere sağlanan teşvikler kapsamında evinde 10 günden çok çalışan bakıcı ve gündelikçiye yapılan sigortayı artık devlet karşılıyor. Evinizde çalışan bakıcı yada gündelikçi son 3 ayda bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmamışsa teşvik uygulanıyor. Bu kişi 18-29 yaş arasındaysa ya da 18 yaşından büyük kadın ise uygulanan teşvik süresi 18 aya çıkıyor. İlave istihdamda tüm vergi ve primleri devlet ödediği gibi ödemelerini düzenli yapanlara 5 puanlık prim indirimi de uygulanıyor. Çalıştırılan güne göre devletin ödeyeceği prim ve vergiler yeni asgari ücret üzerinden 959 liraya kadar çıkabiliyor.

Bu uygulama sadece Türk vatandaşları için geçerli olup yabancı kökenli kişiler için yapılamıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.