Google’dan Finlandiya’ya yatırım atağı

Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın teknolojide önde olan Google firması Finlandiya’da bulunan veri merkezine 600 milyon Euro tutarında yatırım yapacağını kamuoyuna duyurdu.

Dünya genelindeki bütün bilgileri derleyip insanlık yararına kullanmaları için sunarak büyük bir aracılık hizmeti görevi üstlenen Google bu bilgileri veri merkezlerinde topluyor.

Alphabet kanalıyla yatırım yaptı

Google ve Google ile bağlantılı olan şirketlerin bir çatıda toplanması düşüncesiyle ortaya çıkan Alphabet, Finlandiya’nın Hamina şehrinde kurulmuş olan veri merkezinin genişletilmesi için 600 milyon Euro’luk ek yatırım yapmayı planladıklarını duyurdu.

Finlandiya medyasının verdiği haberin detayında ise yapılacak ilave yatırım hamlesiyle Alphabet firmasının Hamina şehrindeki veri merkezine toplam yatırım miktarının 1,4 milyar Euro’yu bulacağı ifade edildi. Google’ın 2009 yılında Humma şehrinde bir kağıt fabrikasını aldığını, ilave yatırımla kurulacak merkezin buraya yapılacağı bilgisi verildi.

Konuyla ilgili açıklamayı Finli Jarvinen yaptı

Google şirketinin Finlandiya sorumlusu Antti Jarvinen, ülke ekonomisine katkısı olacak veri merkezi yatırımının günden güne dünyadaki kullanıcıların veri ihtiyacını karşılamak için artırılması gerektiğini vurguladı. Açıklamasının devamında ise Antti Jarvinen, Google’ın daha önceden yapmış olduğu veri merkezi yatırımı sonrasında ülke genelinde 1600 civarında yeni iş kollarının ortaya çıktığını ve yapılan yatırımla iş kollarının artacağını düşündüklerini söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.