Girişimci Gençlere 200 Bin TL Hibe Haziran’da verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teşvikiyle girişimci gençlere yapmış oldukları yeni teknolojik fikirlerini desteklemek için 200 bin TL tutarındaki hibe sözünü Haziran ayında vermeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teknolojide dışarıya bağımlı olmayı azaltmak için 100 Günlük Eylem Planı’nda ifade ettiği teknolojide yerli ve milli olma hedeflerine emin adımlarla gidiliyor.

Genç girişimciler yeni teknoloji için destekleniyor

Hükumetimiz ve özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın merkezinde teknoloji olan ilginç ve yararlı fikirleri desteklemek adına vermeyi planladığı 200 bin TL hibeyi almaya hak kazananlar Haziran ayından itibaren ödemesi yapılmaya başlanacak.

Genç girişimcilerin yapmış olduğu toplum yararına olan teknolojik çalışmalar devletin yürütme organı tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yetki verilmiş, bakanlıkta KOSGEB ile birlikte yaptığı planlamanın ardından kamuoyuna duyurulmuştu. Konuyla ilgilenen girişimci ruhlar başvuru ve önerdikleri teknolojik fikirleri ilgili mercilere dosya ile sunduktan sonra hibe desteği almaya hak kazananlar belirlendi.

Teknolojik fikirler geliştirilecek

Genç girişimcilerin geliştirmeyi planladıkları projelerin ise; akıllı ulaşım sistemleri, enerji ve temiz teknoloji bilişimleri, sanayi alanında gerçekleştirilecek dijital dönüşüm sistemleri gibi toplum yararına olan teknolojide dışa bağımlılığı bitiren fikirler olması düşünülüyor.

Ödemeler 1 Haziranda başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vermeyi planladığı hibe ile ilgili ödemelerin 1 Haziran 2019 tarihi itibariyle genç girişimcilerin hesaplarına aktarılacağı yetkililer tarafından açıklandı. Öte yandan Kariyer Geliştirme Programı için bilim adamlarının yaptığı çalışmaların süresinin 36 ay olduğu ifade edildi. Bu zaman zarfında verilecek destek miktarı ise 360 bin TL olacak.

Bilimsel çalışma yapana ödül verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuyla ilgili yaptığı açıklamada bilim ve teknolojide yeni buluşlar, var olanı geliştirme gibi durumlarda üstün başarı elde eden genç girişimcileri devlet olarak destekleyeceklerini söyledi. Yapılacak değerlendirmeler sonucunda bilimsel çalışmalarıyla yenilik yapan çalışmalardan 30 tanesi ödüllendirilecek. Gençlerin ilerleyen senelerde motivasyonunu artırmak, teknoloji ve bilime özendirmek, hedeflerini belirlemeye yardımcı olmak için basılan 78 tane bilim kitabının basım işlemlerine devletimiz yardımcı olacağını belirtti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.