GiOSB, Hollandalı, Alman ve İtalyan şirketlerden yatırım aldı

Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 20 binden fazla istihdam hacmi, 4 milyon metrekarelik alanı ile yabancı yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Yalova Çiftlikköy’de kurulan Gemi İhtisas OSB, bulunduğu hinterlantta gemi, giyim vb. alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlardan oluşacak.

Yabancılar rağbet ediyor

Yalova Çiftlikköy’de kurulan OSB, gemi ve giyim alanlarında ihtisas bölgesi olması hasebiyle ülke dışından da rağbet görüyor. Edinilen bilgiye göre Avrasya OSB’ye yurt dışı kaynaklı talepler olduğu açıklandı. Alman, Hollanda ve İtalyan şirketler GİOSB’den yer tahsis ettikleri söylendi.

Bölgeye iki OSB kuruluyor

Konuyla ilgili Avrasya OSB Tahsis İşleri Koordinatörü Muharrem Çay, Çiftlikköy’de 4 milyon metrekare araziye 2 OSB kurulduğunu, 1,5 milyon metrekarelik kısmının GİOSB’ye, 2,5 milyon metrekarelik kısmı ise Avrasya OSB’ye ait olduğunu söyledi.

Yasal izinleri, kamulaştırma çalışmaları ve alt yapı işleri 2018 Mayısta başlayan proje bitiminde parsel bazlı tapularında dağıtıldığını ifade eden Çay, “Altyapı çalışmaları devam ediyor. 1. etap yılsonunda tamamlanacak. Şu ana kadar toplam alanın yaklaşık dörtte birinin tahsis ve satış işlemleri gerçekleşti. Satın alan firmalarımızdan inşaata başlayanlar oldu. OSB’de yılsonu itibarıyla 10-12 firmamız faaliyete geçmiş olacak.” dedi.

Giyimde öncü LCW’de arsa aldı

Resmi işlemleri tamamlayan işletmelerin zaman geçirmeden inşaata başladıkları bildirildi. GİOSB, sanayi ve ticaret odasına kaydı olan hazır giyim, konfeksiyon, tasarım ve teşhir alanlarında malzemenin yanı sıra yan sanayi üretim ve temini yapan kişi ve kuruluşlara parsel verildi.

Bugüne kadar 10 şirketle anlaşma yapıldığını vurgulayan Çay, “Avrasya OSB tarafında LCW inşaata başladı. Onlar yaklaşık 400 bin metrekare alan aldılar. 400 bin metrekarelik bir tesis kuruyorlar. Bu sene sonunda ilk etabını faaliyete açacaklar. İlk etabı 110 bin metrekarelik bir alan olacak. Onlar da her yıl 100 bin metrekare tesis açmaya devam edecekler.” şeklinde konuştu.

İstihdam için 22 bin kişi hedefleniyor

GİOSB için her şeyin yolunda olduğunu söyleyen Çay, “Gemi İhtisas OSB’de şu ana kadar 91 parselin 28’inin satış işlemi tamamlandı. 8-9 proje de ruhsat aşamasında. Onlar da bu sene içinde tesis inşaatlarına başlayacaklar. 28 firmadan 3’ü yabancı. Alman, Hollanda ve İtalyan firmalarımız var. Yurt dışından da talepler gelmeye başladı.” dedi.

Mülkiyet sorunu yok

İki OSB’de mülkiyetle ilgili sorun olmadığı gibi 2. derece teşvike ek, OSB olduğu için 3. bölge teşviki de alabildiğini söyleyen Çay, “Önümüzdeki 4-5 yılda toplam 2,5 milyar TL bir yatırım olmasını bekliyoruz. 1 milyar lirası GİOSB, 1,5 milyar lirası da Avrasya OSB’den gibi. Şu anda yatırımın 1. etabı devam ediyor. 2 senelik periyotlar halinde etap etap projeye devam edeceğiz. 20-22 bin kişilik istihdam öngörülüyor. Aslında bu Yalova’ya bir yandan da göçü getirecek bir nokta. Yalova’nın lokasyon açısından avantajı var. İstanbul, Kocaeli ve Bursa üçgeninde 45 dakikalık mesafede milyonlarca nüfusa hatip ediyor. Yani günlük taşımayla bile işçi getirme imkanı sağlayan bir lokasyon” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.