Genç ihracatçılar Eximbank’tan destek alacak

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre kadın girişimcilere verecekleri desteğin yanında genç girişimcilerde desteklenecek dedi.

Adnan Yıldırım, Eximbank programları arasına “Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisi” desteğini de koyduklarını, genç girişimciler içinde aynı programı uygulamayı düşündüklerini ifade etti.

Genç girişimcilere 100 milyonluk destek

“Kadın girişimcilerimiz için 200 milyon dolar ve ilave 100 milyon liralık bir kaynak ayırdık.” diyen Yıldırım, “Aynı çalışmayı gençler için de düşünüyoruz.” dedi. Devamında ise 2018 yılında ülkemiz 52 bankası içinde kredi hacmi olarak 8., ülke dışından kaynak bulan 7., aktif büyüklük açısından 10. sıraya çıktıklarını söyledi.

Adnan Yıldırım, “İhracatın finansmanında 2019 için kendimize dolar bazında yüzde 10 artış hedefi koyduk. Toplam finansman desteğini 48,4 milyar dolara çıkararak, ihracatın yüzde 27’sini desteklemiş olacağız.” dedi.

“Önceliğimiz daha çok ihracatçıya ulaşmak”

Banka olarak önceliklerinin çok ihracatçıya ulaşmak, uygun finansman sağlamak ve yeni ürün imkanı sunmak şeklinde ifade eden Yıldırım, “Bunların yanında KOBİ’lere öncelik verdik. 2019’da hepsinin yanına kadın girişimcilerimizi de ekledik. Dünya Kadınlar Günü’nde takdim ettik bunu. Orada önemli bir potansiyel olduğunu gördük. İlk anlaşma QNB Finansbank ile yapıldı. Kadın girişimcilerimiz için 200 milyon dolar ve buna ilave 100 milyon liralık bir kaynak ayırdık. Aynı anlaşmayı diğer bankalar ile yapabileceğimizi söyledik. Bu sene önemli sayıda kadın girişimcimizi ekleyerek mevcut portföyümüzü sene sonunda 12 bin 500’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Genç girişimcileri de düşünüyoruz

İhracatçı kadın girişimci paketinin sonrasında genç girişimciler için hazırlıklara başlayacaklarını söyleyen Yıldırım, “Aynı çalışmayı gençlere de düşünüyoruz. İlerleyen günlerde genç girişimci ihracatçılarımız ve onların sivil toplum kuruluşları ile yakından çalışacağız. Oradaki portföyün ne olduğunu, bizim ihracatçı hedeflerimize nasıl bir etkisi olacağını anlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Bankayla çalışan ihracatçıların geri ödemelerindeki performanslarının çok iyi olduğunu aktaran Yıldırım, portföydeki KOBİ payının son zamanlarda çok hızlı arttığını söyleyerek “Portföyümüzdeki KOBİ payını 2017’de % 63’ten, 2018’de % 71’e çıkardık. 2019’da ise % 75’e ulaşmaktır. Bu hedefe kadın girişimci ihracatçılarımızın eklenmesini çok önemli buluyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.