Firmalar için önemli olan Nace Kodu nedir? Ne işe yarar?

Şirketler ve KOBİ’ler üretmiş oldukları ürünleri ve faaliyet gösterdikleri alanları belirli kurallar çerçevesinde yaparlar.

Dünyada ekonomik alışverişler de bir nizam ve intizama göre olur. Bu düzeni sağlamak için kodlama ve sınıflama yapılır. Nace kodu bu kodlama türlerinden biridir.

Nace Kodu nedir? Ne işe yarar?

Nace kodu, halkın anlayacağı şekilde istatistiki açıdan kullanmak için farklı iş dallarının ayrılarak yapılan kod sistemine denilmektedir. Devletler nezdinde dünyada ekonomik aktivitelerin uluslararası kanunlara uygun şekilde sınıflandırmasını ISIC (Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması) yapar. ISIC kodlamasına benzer olan AB ülkelerindeki kodlama sistemine ise Nace kodu denilir.

Avrupa ülkelerinde ekonomik alanlardaki karışıklığı önlemek için üretilen ve yayılan Nace kodu, işletmelerin faaliyet dallarına göre 6 haneden oluşan kodlar verilmektedir. Ülkemiz Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde Nace kodlarını 2010 yılından beri kullanmaktadır.

Ülkemiz bu rehberi nasıl oluşturmuştur?

Bugün ülkemizde kullanılan Nace kodu TÜİK başkanlığında oluşturulan komisyonla 2204 faaliyet kodu kullanılmaya başlanmıştır. Komisyonda Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, KOSGEB, TOBB ile test temsilcileri tarafından meslek rehberi yapılmıştır.

Bu kod kim tarafından belirleniyor?

Faaliyet kodu ve meslek dalı odaya kayıtlı üyenin işini kurduğunda mali müşavire verdiği beyanıyla belirleniyor. Diğer yıllarda ise üyenin muhasebecisi önceki yıl yaptığı faaliyetlerin hangisinde en çok satış yapmış ise o alanda Maliye Bakanlığı’na beyanname vererek güncellemesi yapılır.

Nace kodu değiştirilebilir mi?

Şirketler isterlerse Nace kodunu değiştirebilir. Yapmış oldukları sözleşmede ticari sicillerindeki etkinliklerden bir veya birden fazlasında aktif olabilir. Zamanla etkinlik alanlarını da değiştirebilir. Bu durumda kayıtlı oldukları ticaret odasına başvuran şirket yapılan güncelleme ile Nace kodunu yenileyebilir. Bu güncelleme Maliye Bakanlığı’ndaki kayıtlara göre oda yönetimi sorumluluğunda rutin olarak 2013’ten bu yana yapılıyor.

Üye Nace kodunun yanlış olduğunu anlayınca ne yapmalıdır?

Yanlış olduğu anlaşılan Nace kodu, öncelikle kayıtlı olunan Vergi Dairesi’nde düzeltilir. Alınan düzeltme evrakıyla bağlı olduğu odaya faaliyet kodunu değiştirme talebinde bulunarak yanlışlık düzeltilir.

Üyeler online olarak kod sorgulayabilir

Gelişen teknolojiyle birlikte ticarette üyelere kolaylık sağlamak için oda web sitesinden sorgulama imkanı sunulmaktadır. Üye firmaların ünvanı, sicil numarası, yaptığı iş ve faaliyet kodu aracılığıyla sorgulama yapılabilir. Firma ile ilgili en son ve güvenilir bilgi buradan alınabilir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.