Faktoring dijital pazarla KOBİ’ler rahatlayacak

KOBİ’lerin maliyetini azaltmak, nakit sıkıntısını gidermek için Finansal Kurumlar Birliği gözetiminde faktoring sektörünün geliştirdiği dijital platformu ile ticaret zinciri parasal sistemi ilk işlemi yaptı.

İlk işlem TEB Faktoring ve Balorman A.Ş tarafından yapılırken toplantı da konuşan FCI Başkanı, Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili ve TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, “Bu bir Türkiye projesidir” şeklinde bilgi verdi.

Dijital çözümle KOBİ’ler daha rahat

Çağatay Baydar, “FKB olarak, sektöre kazandırdığımız dijital platformla KOBİ’ler ellerindeki faturaları sisteme tanımlatarak birkaç saat içinde ödeme alabilecek. KOBİ’lerin finansmanına sağladığımız dijital çözümle Türkiye’den dünyaya örnek oluşturuyoruz” dedi.

Küçük işletmelerin ekonomiye katkısının etkili olduğunu aktaran Baydar, “KOBİ’lere hızlı ve düşük maliyetli finansman sağlayacak olan Ticaret Zinciri Finansman Sistemi’nin (TZFS) ilk işlemi, TEB Faktoring ve Balorman A.Ş. arasında gerçekleşti” diye konuştu.

Ekonomiye teknoloji tabanlı dönüşüm

Dönüşüm ile ilgili örnek veren Baydar, “TEB Faktoring, Balorman Şirketi’nin tedarikçisi Kurtuluş Palet’in alacağı için Ticaret Zinciri Finansman Sistemi’nin dijital platformu üzerinden finansman sağladı. Ticaret Zinciri Finansman Sistemi sayesinde Kurtuluş Palet’in, Balorman A.Ş.’ye düzenlediği faturayı teminat göstererek alacağını vade gününü beklemeden TEB Faktoring üzerinden nakde çevirdi” dedi.

Balorman Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Balkır ise “Sanayide dijital dönüşümü, dijital teknolojilerin kullanılmasıyla değer zincirindeki tüm aktörlerin birbirleriyle gerçek zamanlı ve sürekli entegrasyonu şeklinde tarif ediyoruz. Ülkemizin hem küresel rekabetçiliğini koruması ve artırması, hem de üretimde yüksek katma değer ve verimliliği yakalaması için teknoloji tabanlı dönüşümü ekonominin merkezine koymamız şart” diye konuştu.

Finansman maliyetleri düşecek

Çağatay Baydar büyük firmalara mal tedarik eden ama alacak vadesini beklerken maddi sıkıntıya düşen, bundan dolayı yüksek maliyetlere göz yuman mali öz kaynağı yeterli olmayan KOBİ’lerin işini kolaylaştıracak dedi.
Baydar sistemi şöyle anlattı: “Sistemde satıcı veya alıcı sisteme fatura girer. Satıcı finansman ihtiyacı kadar faturayı sistemden seçerek finans kuruluşundan finansman talebinde bulunur. Finans kuruluşu da küçük satıcıya göre değil büyük alıcıya göre finansmanı fiyatlar. Böylelikle satıcılar finansmana daha ucuz ve hızlı ulaşır, alıcı da borçlarını tek bir merkezde toplama ve yönetme avantajı yakalar. Böylece daha fazla KOBİ’nin finansmana erişme olanağı yakalamasını kolaylaştıracağız ve rekabet gücünü arttıracağız.”

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.