Eximbank’tan ihracatçılara 200 milyon dolar

Ticaret Bakanlığı’nda yapılan imza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “hedefimiz yüksek gelirli ülke olmak” dedi.

Türk Eximbank tarafından ihracatçılara kullandırılmak üzere 200 milyon dolarlık finansman sağlandı. Yapılan anlaşmayla 9 leasing şirketi ve Eximbank 200 milyon dolarlık portföyü ihracatçı KOBİ’lerin en uygun şekilde kullanmaları için çalışacaklar.

Hedef; “yüksek gelirli ülke olmak”

İmza töreninde konuşan Pekcan, “Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselmektir. Buna mukabil bu toplantıyı düzenleme sebebimizde aslında ihracatçımızın daha ucuz maliyetli finansmana erişiminde özellikle üretici ihracatçımızın daha ucuz maliyetli finansman teminini sağlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.” dedi.

İmzalar atıldı

Ticaret Bakanlığı’nda yapılan törende, Ruhsar Pekcan’ın gözetiminde, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Garanti Leasing Genel Müdürü ve Finansal Kurumlar Birliği Leasing Sektör Başkanı Ünal Gökmen arasında yapılan anlaşmayla 9 finansal kiralama (leasing) şirketini içine alan 200 milyon dolarlık finansmanın önü açıldı.

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, Finansal Kiralama Şirketleri Kredi Programı çerçevesinde leasing şirketlerinin sağladığı 200 milyon dolarlık portföyü ihracatçı KOBİ’lerin şartları en elverişli şekilde faydalanabilirler.

Anlaşma KOBİ’ler yararına

Yıldırım, programın ihracatçıları biraz rahatlatacağını ve teminat mektubu saplantısının azalacağını, yapılan hamlenin KOBİ kısmında ihracat alanında yatırım için çok iyi olduğunu söyledi. Yıldırım, ilerde leasing şirketlerinin talebine, kaynağa ve ihtiyaca göre protokolü genişletme durumu olabilir, dedi.

Garanti Leasing Genel Müdürü ve Finansal Kurumlar Birliği Leasing Sektör Başkanı Ünal Gökmen, “Son 3 yılda 24 leasing şirketiyle ortalama 6.5 milyar dolar yeni yatırım finanse ediyoruz.” şeklinde konuştu. Gökmen, 2019 beklentilerinin 1-1.5 milyar dolar olduğunu, leasing şirketlerinin hazır olduklarını ve 4-5 yıl yatırımcıları cazip faiz oranıyla finanse etmek istediklerini söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.