EPDK, dağıtıcı firmalardan 3,5 milyar TL yatırım geldi

Elektrik dağıtım şirketleri geçtiğimiz yıl 3,5 milyar TL tutarında yatırım yaparak gerçekleştirmeleri gereken yatırım miktarının % 14’ünü yerine getirmiş oldular.

Afyonkarahisar’da gerçekleşen “Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği 12. Sektör Toplantısı”’nda kamu ile özel sektör arasındaki iş birliğinin önemine değinen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “2018 yılında dağıtım şirketleri 3,5 milyar liralık yatırım yaptı. Öngörülen 3 yıllık yatırım tavanının yaklaşık % 14 üzerinde bir gerçekleşme söz konusu oldu.” dedi.

Tüketici ile iletişim kurulmalı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı, “Malesef tüketici ile iletişim alanında sektörümüz henüz istediğimiz noktaya ulaşamadı. Dağıtım bedelinin ne olduğunu, aslında ne olmadığını dahi tüketicilere yeterince anlatamadık. Esnafından sanatçısına, köylüsünden akademisyenine her kesimin bu konuda eleştirilerini alıyoruz. Sektör olarak dağıtım bedelinde; karda kışta elektrik kesilmesin diye sahada emek veren işçinin maaşının olduğunu, kaliteli elektrik hizmeti sunmak için eskiyen şebekelerin yenilenmesine yönelik yatırımların bu bedelin içinde olduğunu ne kadar anlatabildik? Dağıtım bedelinin, sayaç okuma veya fatura hizmeti sunma bedeli olmadığını bile anlatamadık. Elektriğin bir yerden bir yere taşınmasının ne tür bir altyapı, nasıl büyük bir sistem yatırımı gerektirdiğini ve bunların çok maliyetli işler olduğunu anlatamadığımız müddetçe eleştiriler gelmeye devam edecek.” diye söyledi.

Olumsuz haberleri bitirecek işler yapılmalı

Firmalar olarak iletişime dikkat edilmesini vurgulayan Yılmaz, “Yanlış ve art niyetli haberlerin önünü geçecek ya da böyle haberler çıktığında, etkisini anında ortadan kaldıracak medya planlamaları yapılmasını bekliyoruz. Sosyal medya mesajı bile milyonlarca kişinin algısını etkileyebiliyor. Sizlere düşen, zamanı yakalayabilmek, dönemimize uygun iletişim stratejilerini ortaya koymak, bu alanda yeterli eğitime ve donanıma sahip personel istihdam etmektir.” dedi.

Başkan Yılmaz, dayanağı Enerji Bakanlığı olan EPDK önderliğinde kurulmuş Enerji İletişim Grubu ile bu alandaki olumsuzlukları düzeltmek için güzel işler çıkaracağını düşündüğünü söyledi.

Yapılan hizmetler sürekli yenilenmeli

Sektör olarak her zaman yenilikçi, hizmet odaklı ve çalışkan olunması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Elektrik dağıtımı kesintisiz, kaliteli ve verimli yapılması gereken bir hizmettir. Sistem ve süreçlerin sürekli yenilenmesi, geliştirilmesi zorunluluktur. Dağıtım şirketlerimiz, gerekli şebeke yatırımlarını aksatmaksızın ve zamanında yaparken, hizmet kalitesini yükseltecek bilişsel ve teknolojik dönüşümleri de yapmak durumundadır. 2018’de dağıtım şirketleri 3,5 milyar TL yatırım yaptı. Öngörülen 3 yıllık yatırım tavanının yaklaşık % 14 üzerinde bir gerçekleşme söz konusu oldu. Ancak yatırım rakamlarından daha önemli olan, yatırımların hizmet kalitesine ve müşteri memnuniyetine yansımasıdır. Sektör temsilcilerimiz bu bilinçle hareket etmeli, müşteri memnuniyetini ve geleceğin sistem tasarımını, yatırım hedeflerinin odağına alarak çalışmalarını sürdürmelidir.” şeklinde konuştu.

Elektrik sektöründeki kayıp oranı hakkında da konuşan Yılmaz, “2018 yılı itibarıyla elektrik dağıtım sektöründe kayıp oranları, özelleştirmelerin tamamlandığı 2013 yılından bu yana % 25 civarında düşerek % 11 seviyesine geldi. Söz konusu düşüş, şebekeye yapılan yatırımlar ve iyileştirilen işletme pratiklerinin, kurum tarafından uygulanan sistemin ve geliştirilen Ar-Ge projelerinin önemli bir yansımasıdır. Bu başarıda emeği olan herkesi kutluyorum. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kayıp oranlarının % 10’un da altına gelerek, dünya standartlarında bir noktaya ulaşacağını göreceğiz.” dedi.

Vatandaş için EDVARS sistemi geliştirilmeli

EDVARS bilgi akışı sistemi geliştirilerek vatandaşın beklentilerine cevap verecek şekilde olması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “EDVARS, kişiden bağımsız ve hata payı olmayan tüm elektrik işletim sistemlerini kapsayan bir üst yazılımı içeriyor. Bu yazılım; yaptığınız tüm faaliyetleri görebildiğiniz, analiz edebildiğiniz raporlayabildiğiniz bir yönetici masası olarak tasarlandı. Bu sistemi, düzenleme ve tarife hesaplamalarımızın her alanında kullanacağız. Perakende sektörümüz ile ilgili kurumumuza gelen şikayetler de maalesef bizi rahatsız etmektedir. Tüketici sözleşmelerine yönelik uygulamalarda bütün şirketlerden gerekli hassasiyetleri göstermelerinin ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi gerektiğinin altını çiziyorum. Tüm tüketicilerimiz, teknolojinin sunduğu imkanlar dahilinde mutlaka yeterli ölçüde bilgilendirilmeli. Piyasayı koruyan önlem olan güvence bedeli şirketler tarafından asla istismar edilmemelidir. EPDK olarak kötü niyetli adımlara, vatandaşlarımızdan gelecek şikayetlere kayıtsız kalmayacağımızı ve gereken adımları atacağımızı zaten biliyorsunuz.” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.