Elektrik ve Doğalgaz’a yeni indirimler gelebilir

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz için yapılan %10 indirim gibi önümüzdeki yılda indirimlerin olabileceğini söyledi.

Elektrik ve doğalgaza yapılan indirimin kur ve dolar fiyatlarına göre ayarlandığını söyleyen Dönmez, “6 ay sonra fiyatlar böyle giderse indirimler sürer” dedi. Bu indirimlerde döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki artış veya azalışa göre oluştuğunu aktardı. Ancak konuşulan gazın giderler eklenmemiş fiyatından söz ediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “6 ay sonra bu fiyatlar böyle giderse doğalgaz fiyatlarına indirim yönünde yansıyabilir diyebiliriz. Burada gazın kendi cinsinden fiyatını konuşuyoruz, ama elektrikte ve doğalgaz tarafında ayrıca dağıtım giderleri, diğer yatırımlar ve işletme giderleri var” dedi.

Ülkemizde doğalgaz kullanan konut abone sayısının 15 milyon olduğunu belirten Dönmez, petrol piyasa borsasına göre fiyatlar belirleniyor. Bugün petrol fiyatı değiştiğinde bir hafta sonra pompaya yansıyor. Doğalgaz da indirimin görülmesi 5-6 ayı buluyor. Elektriğe yansıması 1 ay daha geç oluyor, diye konuştu.

Petrol fiyatlarında yapılan indirim ekonomiyi yakından etkiliyor. Ekonominin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin en önemli gider kalemlerinden akar yakıt, elektrik ve doğalgaz geliyor. Bu önemli giderde yapılan indirimler KOBİ’ler için tasarruf anlamına geliyor. 2019 için umudunu koruyan KOBİ’ler destekler, teşvikler ve indirimler oldukça geleceğe güvenle bakıyor.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.