E–Spor gençler arasında yükselişini sürdürüyor

Ortaya büyük bir para ödülünün olduğu, binlerce seyircinin izlediği bu heyecanı e-sporcular ise bilgisayar başında efor sarf ederek yarışıyorlar.

E–spor yıllık yüzde 40 büyüyen bir sektör olarak biliniyor, dijital çağın olimpiyatı olarak nitelendiriliyor. 15 – 25 yaş arası kesime hitap eden E–spor’a müptela olanların sayısı günden güne artıyor. Uzmanlara göre 2021 yılında 250 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor.

3 büyükler bende varım dedi

Elektronik spor küresel anlamda ekonomik açıdan çok hızlı büyüyor. Türkiye akıma ayak uydurarak 2018 yılında Elektronik Spor Federasyonu kurdu. 3 büyük kulüpte kadrosunu kurarak bu akıma kayıtsız kalmadı. Elektronik spor sektörünün oyun ihracat rakamları 1 milyar doları aştı.

Federasyon kurulunca E-sporcuların resmi statüleri de sağlanmış oldu. Sporcuların rahat vize alması kolaylaşıyor, sporcular resmi yollarla uluslararası turnuvalara katılırken yaşadığı sorunlar ortadan kalkıyor.

Türkiye turnuvalardan pay elde ediyor

Elektronik spor sektörünün fuarlarına Türkiye ev sahipliği yaparak pastadan pay alıyor. Sporcular yapılan fuarlarda bu alanda isim yapmış sporcuları tanıma fırsatı ile kendilerini bu alanda geliştirme imkanı buluyorlar. E-spor pazarının yüzde 80’i reklamlar ve sponsorlar sayesinde ilerleme kaydediyor. GSM operatörlerinden içecek ve otomobil firmalarına kadar pek çok sektördeki firma reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapmak için yatırımlar yapıyor.

Ticaret Bakanlığı Destekliyor

Dijital oyun pazarında ilerlemenin olabilmesi ise yazılım yapmakla elde ediliyor. Yazılım yapma konusunda Ticaret Bakanlığı her türlü konuda destek veriyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Oyun yazılımı şirketlerimizin yurt dışı pazarlarına yönelik reklam, tanıtım, pazarlama, marka tescili, belgelendirme, danışmanlık, fuar katılımları gibi pek çok alanda pazara giriş çalışmalarını da destekliyoruz. Artık kendilerini bu alanda dünya markası olarak görmek istiyoruz.” diye konuştu.

Elektronik spora devlet tarafından yapılan destek Türkiye’nin bu alanda ilerlemesini hızlandırdı. Ülkemizin oyun ihracatı son iki yıla göre yüzde 100 artarak 1 milyar doların üzerine çıktı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.