E-Bildirge Nedir?

E-Bildirge Nedir?

E-Bildirge Nedir?

E-bildirge nedir sorusu ile ilgili yazımızın sizlere yardımcı olacağı kanaatindeyiz.  E-bildirge SGK tarafından oluşturulan, işverenlerin çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermelerini ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmelerini sağlayan elektronik bir ortamdır. E-Bildirge artık işçi ve işverenlerin sigorta müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan işlerini internet üzerinden yapmalarını sağlayacak pratik bir uygulamadır.

E-Bildirge’yi Kimler Kullanmalı?

Üçten fazla sigortalı personel çalıştıran işyerlerinin personellerinin sigorta prim bilgilerini e-bildirge yolu ile iletme zorunlulukları vardır. Sigortalı çalışan sayısı üçten az olan işyerleri isteğe bağlı olarak e-Bildirge uygulamasını kullanabilirler istemezlerse kullanmayabilirler.

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İşyerinizin bağlı olduğu sgk müdürlüğüne başvurarak kullanıcı kodu ve şifresi alınır. Alınan kullanıcı kodu ve şifre ile  başvuru formu doldurularak işveren veya yetkili kişilerce imzalanarak bağlı bulunulan sigorta müdürlüğüne teslim edilir.

E-Bildirge Kullanmazsam Ne Olur?

E-bildirge vermek zorunda olan ve bu yükümlülüklerini yasal süre içerisinde yerine getirmeyen işyerleri hakkında 506 sayılı Kanunun 140. Maddesinin (c) fıkrası uyarınca idari para cezasına çarptırılmaları öngörülmüştür.

E-Bildirge ile Ne Tür İşlemler Yapabilirim?

E-bildirge portalını kullanarak şu işlemleri yapabilirsiniz;

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı hesap fişleri işlemleri
  • Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesi
  • E-borcu yoktur belgesi hazırlama
  • 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri
  • Kullanıcı işlemleri (vergi numarası giriş/güncelleme, şifre güncelleme)
  • İşveren borç görüntüleme (Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri)
  • T.C kimlik numarasından sigortalı sorgulama
  • İşkur meslek kod güncelleme/görüntüleme
  • Sigortalı çalıştırmaya ara verme/başlama giriş ve güncelleme

E-Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

Yukarıda E-bildirge başvurusunun nasıl yapıldığını anlatmıştık. E-Bildirge şifresi için başvuru işlemlerini tamamlamak gerekiyor. Başvuru işlemlerini tamamlamış olan işletmeler, e-devlet şifreleri ile e-bildirge şifresi alabilirler. Bunun için sgk web sitesinden, e-sgk bağlantısına tıklayın, sonrasında diğer uygulamalar üzerinden e-sgk şifresine tıklayarak T.C kimlik numaranızla veya e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Bildirge Nasıl Kullanılır?

Alınması gereken şifre ve kullanıcı kodu işlemlerinin ardından 9 adet E-Sgk uygulamasına erişim mümkündür. Bu dokuz uygulamadan biri olan E-Bildirge üzerinden “Aylık Prim ve İşlemler” menüsüne ulaşabilirsiniz.

E-Bildirge nedir, kimler kullanılır ya da nasıl kullanılır sorularının cevaplarını artık biliyorsunuz. Muhasebe, finans, pazarlama, vergi ya da girişimcilik konusundaki tüm bilgilendirmeler için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.