Dizel araç mı benzinli araç mı kullanmak daha yararlı?

Dizel mi olsun yoksa benzinli mi? sorusu araç almak isteyen çoğu insanın yaşadığı, kişiyi muallakta bırakan bir durumdur.

Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının yüksek olması insanların araç alırken dizelin benzinden daha ucuz olması dolayısıyla dizel araç almayı tercih ederler.

Yapılan bu tercih acaba doğru mu? Dizel araçlar gerçekten iktisatlı mı?

Araçlarda baz alınan eğer 15000 km civarında yol gidiyorsanız benzinli, 15000 km den fazla yol gidiyorsanız dizel tercih edilmeli çıkarımı herkesin kabul ettiği bir durumdur. Bu durumun oluşmasındaki sebep ise benzinli ile dizel araçlar arasındaki fiyat farkıdır. Dizel motorlu bir aracın ülkemizde tercih edilme nedeni yakıt alırken benzine göre daha ucuz olmasıdır.

Aracınızı ticaret yapmak için aldıysanız, yük taşıma veya yolcu taşıma gibi bir nedeniniz varsa çekiş gücü yüksek olan dizel araç almanız daha mantıklıdır. Performansı, çekiş gücü dizel araçların daha verimlidir.

Bunların yanında dizel araçların fiyatları her zaman benzinli araçlardan pahalıdır. Bunun sebebi dizel araç motoru benzinli araç motorunun değiştirilmesi ve geliştirilmesinden elde edilmiştir. Dizel motor benzinli motora göre farklılık arz eder. Bu farklılık hem bakımını hem de maliyetini arttırır. Dizel araçlara bindiğinizde benzinli araçlara oranla motor sesi biraz daha fazla duyulur. Gelişen teknolojiyle bu olumsuz durum yeni üretilen araçlarda azalmaktadır.

Benzinli araçlar dizellere göre daha uygun fiyatla satışa sunulmaktadır. Devir aralığı dizel araçlara oranla daha fazla olduğu için performansı da fazladır. Benzinli motorlar dizel motorlara göre fazla bakım istemez bu da maliyeti azaltır.

Tüketiciler araç alacakları zaman dizel mi benzinli mi kararını verirken araç satış bedeli ve aldıktan sonra yapacağı masraflara dikkat etmeden yakıt fiyatı ucuz olan dizeli tercih ederler. Eğer aldığınız aracı uzun vadede kullanacaksanız dizel araç kısa vadede kullanacaksanız benzinli araçları almanız sizin açınızdan avantaj sağlayacaktır.

KAYNAK: Kobilgi haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.