Diyarbakır Otogarı kendi enerjisini kendisi üretiyor

Diyarbakır şehirler arası otobüs terminali çatılarına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan otogarı unvanını aldı.

Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi tarafından yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için şehirler arası otobüs terminalinin çatısına güneş panelleri yerleştirildi. Terminalin açık otopark bölümüne çelikten düzenek yerleştirildikten sonra güneş panelleri monte edildi.

Güneş sayesinde 892 bin kilovat saat elektrik

Diyarbakır’da yıl içerisinde güneşin uzun süre kendini göstermesinden faydalanmak isteyen Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi, 2017 yılında terminalin otoparkına güneş paneli yerleştirerek elektrik elde etmeye başladı. Panellerde yıllık olarak ortalama 892 bin kilovat saat elektrik enerjisi elde ediliyor.

Kendi elektriğini üretiyor

Güneş enerji santrali 6500 metrekare alana kurulurken bu alana 2740 panel yerleştirildi. Diyarbakır şehirler arası otobüs terminali çatısına yerleştirilen güneş panelleri sebebiyle terminal kendi elektriğini kendisi üretiyor. Üretilen elektriğin arta kalan kısmı ise elektrik dağıtım şirketlerine satılıyor.

Maliyeti 4 milyon lira

Güneş panelleri projesi belediyeye yaklaşık olarak 4 milyon liraya mal olurken belediye maliyet bedelini 4 yılda satılan elektrikten çıkarmayı düşünüyor. Proje sayesinde üretilen fazla elektrik dağıtım şirketlerine satılacak ve satılan elektrikten yıllık olarak yaklaşık 980 bin lira elde edilmesi hedefleniyor.

Çevreye dost paneller

Güneş panelleri çevre kirliliğinin azalmasına katkı sağlayarak doğaya 1000 tondan fazla karbondioksit salınımı engellenmiş oluyor. Bunun yanında proje sayesinde 1,5 yılda yaklaşık 62 bin ağaç kesiminin de önüne geçilmiş olunuyor. Diyarbakır ilinin yıl içerinde güneşli gün yaşama oranı yüksek olduğu için yaz aylarında üretim fazla olurken kış aylarında da elektrik üretilebiliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.