Devletten Gezen Tavuk Kredi Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Devletimizin Tarım ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla gezen tavuk çiftliği kurmak isteyenlere destek veriyor olması bu alana yatırım yapmak isteyenlerin iştahını kabartıyor.

Ülkemizde son yıllarda gezen tavuk üreticiliği yatırımcılardan rağbet görmeye başladı. Gezen tavuk ile salma tavuk aynı anlamları ifade etmekle birlikte insanların bu sektöre yatırım yapmak istemelerinin temel sebebi çiftliği kurarken devletin hibe ve kredi desteği vermesi olarak gösteriliyor.

Doğal yumurta tercih ediliyor

Büyük yumurta üreticileri tavukları hastalıktan korumak ve telef olmasını önlemek için aşırı şekilde ilaçlama yapıp hayvanlara antibiyotik vermesi insanları tedirgin etmeye başladı. Bu tedirginlik doğal şartlarda yetişen organik tavuk ve yumurtaya talebin artmasına fabrika tavuğu ve yumurtasına olan talebin azalmasına neden oldu.

Gezen Tavuk kırsalda istihdamı artırıyor

Doğal yollarla üretilen tavuk ve yumurtanın piyasada yüksek fiyattan gitmesi girişimcilerin iştahını kabartmaya başladı. Özellikle salma tavuk ve yumurta işletmelerinin köylerde, taşrada ve kırsal kesimde istihdamı artırması devlet tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla hibe ve kredi desteği verilmesine yol açtı.

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

sanal-pos-nedir?

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Buraya tıkla

Kimler salma tavuk işletmesi kurabilir?

Salma tavuk işletmesi kurmak isteyen kişiler ve bu alana yatırım yapma isteği olanlar işletme kurabilir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermiş olduğu eğitimlere katılma şartı aranmaktadır. Devletten hibe veya kredi desteği almak isteyenler bu amaçla verilen eğitim programlarından başarılı olmanız gerekmektedir.

Gezen tavuk işletme kredisi nasıl alınır?

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası gezen tavuk işletmesi kurulurken kredi sağlayan aktif kurumların başında geliyor. Banka destekleme şeklinde ifade etse bile sonuçta banka bu işlemi kredi olarak nitelendirmektedir. Bu sebeple desteği almak isteyen kişiler bankanın istediği şartları yerine getirmek zorundadır. Bankaların sunduğu faiz oranlarına göre daha uygun faizde olması girişimcilere cazip gelmektedir. Sonuçta kredi alınması ve ödenmesi krediyi çeken kişilerin sorumluluğundadır.

Kredi için hangi şartlar istenmektedir?

Gezen tavuk kredisi kredi kullanmak isteyen kişinin yapacağı işe göre değişmektedir. İşletmenin tavuk başı yetiştirme sahası ve tesisin uygunluğu dikkate alınır. Bunların dışında;
    Nüfus cüzdan fotokopisi,
    Çiftçi – yetiştirici belgesi,
    İşletmenin aktif olduğunu ispatlayan belgeler,
    Çekilen krediye teminat olarak gösterilen tapu, arsa,
    Bilanço ile çalışan işletmeler son 3 yıl içindeki onaylı bilançoları göstermek,

Hangi bankalar salma tavukçuluk kredisi veriyor?

Ziraat Bankası, Denizbank, Şekerbank ve QNB Finansbank salma tavukçuluk kredisi imkanı sağlıyor. Devlet desteği sağlayan tek banka Ziraat Bankası olmakla birlikte diğer bankaların sunduğu kredi devlet desteğini içermemektedir. Ayrıca kredi süresi belli değildir.

Bunun yanında devlet desteği geri ödenmeyip hibe şeklindedir ama sadece işletme kuruluşunda verilmektedir. Salma tavukçuluk kredisi daha önce kurulmuş işletmelere uzun vade ve uygun faiz oranıyla verilmektedir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

 

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Daha Fazla Bilgi Al

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.