Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması: Yeni Corona Virüsü Tedbir Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2020 Pazartesi tarihli kabine toplantısı sonrasında “millete sesleniş” konuşması ile yeni corona virüsü kararları üzerine alınan tedbirleri açıkladı. Corona virüsü tanısı konulan kişi sayısı 10.000’i aşarken sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği sorusu ile karşı karşıya idik ve bu düşünceyle televizyonların karşısına geçtik. Konu ile ilgili detaylar haberimizde…

İlk defa Telekonferans aracılığıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı tamamlandı. Sonrasında “ulusa sesleniş” konuşması için kameralar karşısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçti. 

Nakit Akışı Bozulan KOBİ’ler ve Firmaların Mevcut Kredilerini 6 Ay Erteledik

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yapılanları ve yapılacakları millete sesleniş konuşmasında şu şekilde açıkladı;

İstihdamın sürmesini sağlayabilmek adına, esnafımıza, zanaatkarımıza, küçük ve orta ölçekli işletmelerimize (KOBİ’lere), ihracatçılarımıza pek çok erteleme ve destek planını hayata geçirdik.

 1. Nakit akışı bozulan KOBİ’ler ve diğer işletmelere, mevcutta var olan kredilerinin 6 aya kadarı ödemesiz olmak şartıyla, 12 aya kadar ilave süre tanınmasını sağladık.
 2. Ülkemizde 2 milyonun üzerinde bulunan vergi mükellefinin 54 milyar lirayı bulan KDV, muhtasar, ve prim ödemelerini 6 ay süreyle erteledik.
 3. Sektör ayrımı fark etmeksizin tüm kurumsal ve ticari şirketlere işletme sermayesi desteği için 6 ayı ödemesiz 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 maliyetli olacak şekilde kredi imkanı getirdik.
 4. Esnaflarımızın Nisan, Mayıs, Haziran ayı ödemelerini faizsiz bir şekilde öteledik, hem de yüzde 4,5 maliyetli 36 aya kadar vadeli bir kredi paketini sunduk.
 5. Çalışan maaşlarını kamu bankalarından ödeyen işletmelere, istihdamı düşürmemeleri şartıyla, önümüzdeki 3 aylık personel gideri kadar ilave likit sağladık.
 6. Kredi Garanti Fonunun limitini 50 bin TL’ye toplam kapasitesini de 450 milyar liraya artırdık. Bu kapasite 850 bin kredi talebini karşılayacak durumdadır.
 7. Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün süreyle daha da uzatarak ihracatçılarımıza 50 milyar liralık bir kaynak sunduk.
 8. Kısa çalışma ödeneğin şartlarını kolaylaştırdık.
 9. En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükselttik.
 10. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik.
 11. Asgari ücret desteğini yaygınlaştırdık.
 12. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızın ödeneklerini yükselttik.
 13. Yine aynı şekilde öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı için ekstra bir maliyet yansıtılmadan ertelenebilecek.
 14. Sağlık çalışanlarına özel tavan ödeme imkanı sunduk, 100 GB internet kotası veriyoruz.
 15. Çiftçilerimize destek olmak adına yarıya yakın ödemelerini gerçekleştirdik. Bu dönem içerisinde yoğun talep gören makarna ve temizlik ürünlerinin üretimini 3 katına yükselttik.
 16. Öğrencilerimizin borçlarını bir süre erteliyoruz. Uzaktan eğitim gören öğrencilere 8 GB ücretsiz internet hakkı sunuyoruz. 
 17. Yüksek Öğrenim yurtlarında kalıyor olan öğrencilere, Mart ayı içerisinde yurtta kalmadıkları günlerin ücretlerini iade ediyor, ayrıca Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde de yurt ücreti talep etmiyoruz.
 18. Öğrencilerimizin kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti gerçekleştirmiyoruz.

Milli Dayanışma Yardım Kampanyası Başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan milli dayanışma kampanyası için şunları söyledi; Biz bize yeteriz diyoruz ve milli dayanışma yardım kampanyası başlatıyoruz. Kısa mesaj ve banka hesabına yapılacak olan yardımlar aracılığıyla dar gelirli olan vatandaşlara destek sağlıyor ve biz bize yeteriz diyoruz. Bu yardımları biz devlet olarak hatta gerekirse de muhtarları devreye alarak yardım paralarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Aylık Maaşımı Kampanyaya Bağışlıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Biz bize yeteriz kampanyasına 7 aylık maaşını bağışlayacağını açıklarken Bakanlar kurulu üyeleri de 5.2 milyon TL’lik yardım yapacaklarını açıkladı.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.