ÇILGIN PROJE ÜRETENE TÜBİTAK’tan 1 MİLYON LİRA HİBE

Avrupa Birliği’ne ödenen fonların vatanımıza hibe olarak aktarılmasını sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından başlatılan ERC Projeleri Güçlendirme Desteği’yle insanlık yararına önemli buluşa imza atanlar 1 milyon lira kazanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK tarafından verilecek hibenin ülkemizin AB kapsamında ödediği fonlardan aktarılacağını ifade etti.

Ödenen fonlar geri alınacak

Bakan Varank, ülkemizin AB’ye ödediği fonlar TÜBİTAK’ın başlattığı ERC Projeleri Güçlendirme Desteği adı altında yapılan başvurulardan insanlığa yararlı yeni buluş sağlayan projelerin alacağını ve verilecek hibe miktarının ise 1 milyon liraya kadar olacağını kamuoyuna duyurdu. Varank, “Projelerimizin Avrupa’nın en iyi araştırmaları arasında yer alacağına inanıyoruz” dedi.

Amaç Avrupa Birliği’nden yararlanmak

Bakan Varank, ülkemiz adına ödenen fon miktarının TÜBİTAK’ın ERC Projeleri Güçlendirme Desteği Programı öncülüğünde yapılacak yeni icatlar olacağını söyledi. AB fonlarından faydalanmak için yapılan çağrıyı bizzat Bakan Varank açıkladı.

1 milyon liraya kadar hibe

Program bünyesinde 3 yıllık zaman zarfında AB Araştırma Konseyi’ne projelerden yeterli puanı elde eden ama fonlanmayan araştırmacılar 2 yıllık süre içerisinde başvurularını taahhüt edebilecek. Yıl içerisinde alınan çağrılardan TÜBİTAK, Avrupa Araştırma Konseyi Projeleri Güçlendirme Desteği bünyesinde 1 milyon liraya kadar hibe verebilecek.

Fondan gelen payı artırmalıyız

Varank, “2007 yılından bu yana ERC projelerine dünya genelinde 81 bin 923 başvuru alınmış. Toplam 10 bin 14 proje, desteğe hak kazanmış. Avrupa sıralamasında destek sayısına göre ülke olarak aldığımız pay ne yazık ki istenilen düzeyde değil. AB’ye Türkiye’nin ödediği fonların ülkeye yeniden dönüşünü sağlayacak bu çağrıyı, çok önemli buluyoruz. Ülkemizin AB fonlarından daha fazla yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Projeler değerlendirmeden geçiyor

Yeni buluş veya projeleri ve bunlara katkı sağlayan bilim adamlarını bilimsel açıdan mükemmel olup olmadıklarını 2007’de kurulan ERC değerlendirip fonları aktarılıyor. ERC, Ufuk 2020 ‘nin çatısı altında bulunan bütçesi ve prestiji en iyi program diye anılıyor. Ufuk 2020 hibe programının bütçesinin 2014 – 2020 yılları için 80 milyar Avro olduğu, ülkemizin ise 436 milyon Avro katılım payı verip program dahiline alındığı biliniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.