Çalışkan personelleri istifaya zorlayan nedenler

Yöneticilerin çoğu çalışkan personelinin işi bırakmasını üzülerek anlatır. İşten ayrılan personel hakkında geçmiş yaptıkları işlerdeki yanlışları size aktarırlar. İşin aslı iyi çalışan belki de işi değilde yöneticiyi bırakmış olabilir. İki taraf için üzücü olan bu durumun yaşanmaması için hem yöneticiler hem de çalışanlar davranışlarında ve çalışmalarında daha dikkatli olmalıdır.

İyi bir çalışanı istifaya götüren nedenler sıralayacak olursak;

1- İş Yoğunluğunun Artması

Çalışkan personeller için mesai yapmak üzücü bir durumdur. İş yoğunluğu artınca yöneticilerin mesai yapılacak demesi çalışan personel için ters tepmektedir. Çalışkanlığından dolayı ödüllendirileceği halde cezalandırılmış gibi algılar.
Stanford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre çalışanların üretkenliği çalışma saati arttıkça düşüş gösteriyor. Çalışkan personelin performansını arttırmak için ona yeni roller vermeli, maaş artışı, terfi veya pozisyonunda değişikliğe gidilmelidir.
Çalışanlarınıza işi yapıyor diye yükünü artırırsanız o da işten çıkmak için bahane bulmuş demektir.

2- Verilen emeklerin çalışan için anlamının olmaması

Çalışanlarınızın motivasyonu için onlara iltifat etmeli ve tebrik etmelidir. Bu bazen maaşla, bazen de toplumda yüceltmekle olur. Yöneticiler olarak yapacağınız motivasyonu hak edene vermek gerektiğini bilmelisiniz.

3- Yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmamak

İyi yöneticiler çalışanlarına ilgi gösterir, onları dinlerse daha çok verim alırlar. Onları yeteneklerine göre yönlendirmezseniz en iyi çalışanınız işten soğur, ilgisiz duruma gelir ve işinde bunalmaya başlar.

4- Umursamamazlık

İşten çıkan personellerin çoğu yöneticilerin kendilerini umursamadıklarından yakınırlar. Buda yöneticilerin profesyonellikle insanlık dengesini kurmamalarından kaynaklanır. Yönetici empati kurarak çalışanın durumunu gözden geçirmelidir. Umursamaz ise personel kabı kaçınılmazdır.

5- Verilen sözün tutulmaması

Eğer çalışanlarınıza bir söz vermişseniz onu mutlaka yerine getirmelisiniz. Verdiğiniz sözü gerçekleştirmediğiniz zaman onları kaybetmeniz kaçınılmazdır.

6- Yanlış kişilerin işe alınması

Başarılı personeller kendisiyle uyumlu, çalışkan ve profesyonel kişilerle çalışmak isterler. Yönetici olarak işi bilmeyen kişilerin işe alınması çalışkan personeli umutsuzluğa götürür. Bu umutsuz durum iyi çalışanı istifaya götürür.

7- Tutkuların Peşinden Gidilmesine İzin Verilmemesi

Çalışkan insanlar hırslı ve tutkulu oldukları için onlara fırsatlar sunmak işine olan bağlılığın artmasına neden olur. Ama yönetici olarak bu fırsatı tanımayıp personelinizi dört duvar arasına tıkayıp tutkularına engel olursanız üretkenliklerine de engel olursunuz. Bu da personelinizin çalışma koşullarını tekrar gözden geçirmesine neden olur.

8- Yaratıcılığın teşvik edilmemesi

Yetenekli kişiler gördüklerini, dokunduklarını, işittiklerini hayal dünyalarında şekillendirip daha iyisini yapmak için uğraşırlar. Yönetici olarak personelinizin elinden hayal dünyasındaki kurguladıklarını almaya çalışır, tek düze bir çalışan yapmaya çalışırsanız onu kaybetmiş olursunuz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.