Çalışanların verimliliği nasıl artırılır?

Çalışma hayatı insanlar için gelgitlerle dolu olsa da işveren açısından personelin işe ve işletmeye kazandırdığı verimlilik, kattığı iş gücü her zaman ön planda tutulmaktadır.

İşveren verimliliği ön plana koysa bile işi ilerletecek kişilerin motivasyon açısından yüksek olması kurum adına bir kazançtır. Çalışanların verimliliğini işveren nasıl artırabilir? sorusunu maddeler halinde detaylandırdık.

Çalışanların verimliliğini artırmak için;

1- Çalışanların sevdiği işi yapmasına yardımcı olmak

İşveren olarak işletmenizin bünyesinde çalışan personellerinizi sevdiği ve mutlu olduğu işi yapmalarına yardımcı olmalısınız. Personelinize istemediği, hoşlanmadığı ve zevk almadığı bir işi yaptırmanız hem çalışan için performansının azalmasına hem de işletmenizdeki verimliliğinin azalmasına neden olacaktır.

2- Çalıştığı iş veya projenin parçası olduğunu hissettirmek

İşveren olarak çalışanınıza uzmanlık alanı ile ilgili bir projede görev verip, projenin en önemli parçası olduğunu vurgulamalısınız. İşletmeler personelinin motivasyonunu artırmak için projenin bir parçası olduğunu mutlaka hissettirmelidir. Bu durumu idrak eden personelin verimliliği daima üst seviyede olur.

3- Çalışanların fikirlerine değer vermek

Çalışanların verimliliğini artıran etkenlerden biri de personelinizin fikirlerine, hayallerine değer verdiğinizi göstermektir. İşveren olarak personelinizin düşüncelerine verdiğiniz değeri göstermeniz işletmenizin verimliliğini artırmak açısından olumlu olacaktır.

4- Çalışanınızın sorgulamasına engel olmamak

İşletmenizde çalışan kişiler yapılan işi, etkinliği veya görevleri gerektiği zaman aksayan bir yanı olduğunda sorgulama yapmalıdır. Sorgulayan insanlar çalıştığı kurumdaki aksaklığı görüp onu düzeltmek için çabalıyorsa destek olunmalıdır. Ama bu sorgulama işi yavaşlatmak, görmezden gelmek gibi olumsuz durumlara yol açıyorsa durdurulmalıdır.

5- İşletmenin bir bütün olduğunu irdelemek

İşveren olarak bünyenizde bulunan odacısıyla, işçisiyle, ustasıyla, müdürü ve patronuyla tüm personelin bir bütün olduğunu, takım halinde çalışılmazsa işletmenin kazanç elde edilmeyeceği tüm çalışanlara anlatılmalıdır. Kazancın olmadığı yerde ise sonucun hüsran olacağı ifade edilmeli ve bu duruma göre hep birlikte işe dört elle sarılması gerektiği anlatılmalıdır.

6- Personeller ile toplantı yaparak fikir alışverişinde bulunmak

İşveren olarak çalışanlarınızla verimliliği artırmak, fikir alışverişinde bulunmak için toplantı düzenleyip personellerinizin iş ile ilgili durumlarını, hazır bulunuşluk seviyelerini ve performansları hakkında karşılıklı seviyeli tartışarak verimliliği artırmaya çalışmalısınız.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.