BOR madeninden yangın söndürücü toz üretildi

Ülkemizde kullanılan yangın söndürücü ürünlerin çoğu ithal ediliyor. Hem kimyasal hem dem pahalı olan yangın söndürücülere alternatif Türkiye de üretildi.

Sağlığa zararı olmayan yangın söndürücü toz BOR madeninden üretildi. Bu toz yangını kısa sürede söndürüp soğutma özelliği ile dünyada ilk ve tek ürün olarak gösteriliyor. Soğutma özelliğine sahip ilk toz yangın söndürücüden ABC ve D KLAS olmak üzere iki çeşit üretildi.

Yangın söndürücü tozu üreten firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hale Demircan yaptığı açıklamada; “ABC ve D KLAS olmak üzere iki tür yangın söndürücü toz yaptık. Dünyada ilk soğutma özelliği olan yangın söndürücü tozdur. Yaptığımız tatbikatın akabinde yanan yere dokunduk ve anında soğuttuğunu görmüş olduk. Gelecek yıllarda tüm dünyanın bu ürünü kullanacağını öngörüyoruz. Bunun sebebi ise patent araştırması yaparken gelen cevaplara baktık ki Almanya’nın, Japonya’nın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bor madeninden yangın söndürücü toz yapma gayreti içerisinde olduklarını ve bunu da başaramadıklarını resmi olarak gördük.” diye konuştu.

Yangın söndürücü tozun patenti İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir firmaya ait, ürün ile ilgili testler ise Mersin de yapıldı. Bor madeninden üretilen yangın söndürücü tozun yılda 3 milyar doları bulan söndürücü ithalatını azaltması öngörülüyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.