Black Friday Nedir? Nasıl hazırlanmalı?

Black friday

E-ticaret sektörü için büyük bir önem taşıyan Black Friday, tüm sene boyunca alışveriş tutkunları tarafından heyecanla beklenmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde çok büyük kampanyalar sunulur, bu yüzden satışlarda da rekor seviyeler görülür ve işletmeler büyük bir kazanç sağlar. Bu alanda yer alan markalar, var olan pastadan kendi paylarına düşen oranı daha da yükseltebilmek için farklı kampanyalar ve projeler hazırlar. Bu sebepten dolayı da Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, işletmeler tarafından özel olarak hazırlanması gereken bir gündür.

Tüm dünyayı kapsayan Black Friday çılgınlığı, ülkemizde de çok büyük bir heyecanla beklenmektedir. Tüm zamanlar içerisinde bulunan satış rekorlarını kıran bu özel gün, e-ticaret sitelerinin de yenilikçi projelerinin bulunduğu günlerdendir.

Black Friday Nedir?

Eskiden hepimizin hazırlanırken tuhaf duygular ve büyük bir mutluluk hissettiği bayram günleri, bugünlerde oluşan ve Kara Cuma olarak adlandırılan günlerle büyük bir benzerlik taşımaktadır. Amerika’da yer alan Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma, bu özel satış günlerinin yapıldığı günlerdir. 1932 yılından beri yapılmakta olan bu özel gün, doğru bir açıdan bakıldığında bizim bayram günlerimiz ile bu şekilde büyük bir benzerlik taşımaktadır.

Hristiyan inancı içerisinde yer alan 25 Aralık günü, Hristiyanlar için Noel Bayramı’nın yapıldığı gündür. Bu gün içerisinde insanlar sevdikleri ile buluşur, hediyeler alır ve doyasıya eğlenir. Bu sebepten dolayı da bu günler içerisinde yapılan black friday, büyük bir önem taşıyarak marketlerde, mağazalarda ve birçok alanda büyük indirimlerin var olmasını sağlar. Gelenek olarak kabul edildiği için insanlar, bu özel günler içerisinde sevdiklerine ve tanıdıklarına hediyeler almaktadır. Bu sebepten dolayı da müşterilerin daha fazla alışveriş yapabilmesi ve kendilerini tercih etmesi için mağazalar, marketler ve daha birçok işletme çeşitli indirimlere yönelir. Normal indirimler ile kıyas yapıldığında çok daha büyük bazda bulunan bu indirimler, alışveriş yapan insanların çoğalmasını ve satın alınan ürünlerin fazlalaşmasını sağlar.

Bu özel güne kara Cuma adını verilmesinin etkileyici bir sebebi vardır. 1932 yılı içerisinde başlayan Noel alışveriş günleri, 1961 yılına kadar hiç bozmadan devam etmiş. Ancak 1961 yılında yapılan alışverişler sırasında çok büyük bir izdiham yaşanmış ve alışveriş yapılan alanlar içerisinde adeta bir insan trafiği oluşmuştur.

Mağazaların çok erken saatlerde açarak çok geç vakitlerde kapatması dahi bu büyük izdihamın önüne geçememiştir. Hepinizin de tahmin edebileceği gibi oluşan bu izdihamla beraber tüm mağazalar, marketler dağılmış ve toparlanabilmesi güç bir hal almıştır. Bu sebepten dolayı da bu özel güne kara Cuma adı verilmiştir.

Black Friday Ne Zaman?

Black Friday olarak adlandırılan ve herkesin dört gözle beklediği indirim günleri, 2022 yılı içerisinde 25 Kasım’da başlayacaktır. Var olan bütçenizi bu güne göre entegre ederek istemiş olduğunuz ürünleri çok daha indirimli fiyatlardan satın alabilirsiniz. Bu zaman dilimlerinde alacak olduğunuz hediyeler hem sevdiklerinizi hem de sizi fazlası ile mutlu edecektir.

Hristiyan kültürü içerisinde çok büyük bir yere sahip olan Noel, bir anlamda tatil günü olduğu için var olan işletmelerin tamamı çok büyük bir hazırlık içerisine girmektedir. Türkiye’de bu günler tatil olarak sayılmasa dahi oluşturulan büyük indirimler ile beraber adeta bir tatil yaşanmakta. Müşterilerin alışverişleri sonrasında, işletmelerin tüm yıl boyunca elde ettikleri kazanç payının %20’si bu günlerde oluşmaktadır.

Black Friday Nasıl Değerlendirilir?

Dünya üzerinde yaygın olan bu gün, ülkemiz içerisinde de gün geçtikçe daha fazla yayılmaya başladı. Dünya üzerinde büyük bir marka değerine sahip olan firmalar dahi bu günler içerisinde inanılmaz indirimler uygulamaktadır. Fiziki olarak bir mağazada ya da internet sitesinde gezinirken, satın almak istediğiniz ürünler üzerinde %80’e yakın bir indirimin gerçekleşmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu sizler için ilk aşamada ufak çaplı şok yaşamanıza neden olsa da sonrasında hemen kendinizi toparlayarak alışverişe devam etmeniz gerekir. Aksi takdirde kısa sürede tükenebilme potansiyeli olan bu ürünleri indirimli fiyatlardan yakalayamayabilirsiniz.

Yaşanılan pandemi süreci ile beraber ekonomik durumlarda da büyük bir düşüş yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı, yapılan indirimlere kayıtsız kalmak çok zor bir ihtimaldir. Kişilerin hediye almayı bıraktığı, keyfi olarak yaptığı alışverişleri durdurduğu bu günler, yapılan büyük indirimler sayesinde adeta bir fırsat alışverişine dönüşmüştür. Kafanızda yer alan ürünü black friday günleri içerisinde satın almayı unutmayın.

Eğer kafanızda olan ürünü internet sitesi üzerinden satın alacaksanız, bu ürünün takibini doğru bir şekilde yapmalı ve indirime girdiği anda satın almalısınız. Zira elinizi hızlı tutmazsanız bu ürünler kısa süre içerisinde tükenebilir.
Eğer direkt olarak alışveriş merkezinden bir satın alım yapacaksanız, sabahın erken saatlerinde bu mağazaya gitmeniz çok daha avantajlı bir durum yaratacaktır. Bu sayede kapı önünde bekleyen kalabalıktan kurtulmuş ve en ön sıradan kendinize bir alan bulmuş olursunuz.

Kara Cuma günleri içerisinde internetten alışveriş yapmak, kişiler için çok daha büyük avantajları beraberinde getirecektir. Hem pandemi sebebi ile kalabalık insan toplulukları arasına girmemiş olacak hem de indirimin başladığı ilk anda ürünü satın alma avantajı yakalayabileceksiniz.
İndirimler başlamadan önce ürünlere ait olan linkleri bir alanda saklamak çok daha iyi bir fikirdir. Bu sayede ürünün sayfasını kaybetmeden indirim başladığı an kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Black Friday Zamanı Hangi Kampanyalar Yapılmalı?

Black Friday, alıcılar için avantaj yaratan büyük bir satış günüdür. Bu günler içerisinde internet üzerinde alışveriş yapmak çok daha iyi olacaktır. Özellikle de pandeminin var olduğu bu günler, insan arasına girmeyi doğru kılmaz. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin daha çok e-ticaret siteleri üzerinde alışveriş yapması beklenmektedir. Bu e-ticaret siteleri üzerinde yapılabilecek olan kampanyaları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Farklı Günler İçerisinde Farklı Ürün Gruplarına Dair İndirimler Gerçekleştirmek
  Tüm dünya genelinde büyük bir sabırsızlık ile beklenen bu gün, 26 Kasım tarihinde başlasa dahi bitişinin belli olmadığı bir gündür. Bu alışveriş çılgınlığının yaşandığı günler içerisinde, var olan ürünleri farklı günler içerisinde indirime sokarak çok daha büyük bir kazanç elde etmek mümkündür.
 • Ücretsiz Kargo Avantajları
  Tüketicilerin hassas olduğu bir konu var ise, o da kargo paralarıdır. Bir markadan alışveriş yaptıklarında geçerli olan indirimin, direkt olarak kargoya verilen para ile çöpe atıldığını düşünen alıcılar, bu sebepten dolayı kendilerini kötü hissetmektedir. E-ticaret sitelerinin ücretsiz kargo ile satış yapması, bu gibi durumların önüne geçerek müşterileri mağazaya çekecektir.
 • Yüksek Maliyet İçeren Ürünlere Stok Kampanyaları Hazırlamak
  Fiyat bazında yüksek bir niteliğe sahip olan ürünlere stok kampanyası düzenlemek, satış oranlarını artırmak için mükemmel bir yoldur. Televizyon, telefon ve bilgisayar gibi çok fazla aranan ve fiyatının yüksek olduğu ürünleri stokta tutmak, kişiler üzerinde anında bitecek endişesi yarattığı için hızlı bir alışveriş imkanı sunmaktadır. Kişiler bu zaman diliminde fiyatı önemsemeden acilen satın almak isteyecektir.
 • Ortak Nokta İçeren Ürünler Üzerinde Kampanya Oluşturmak
  Belli bir kategori içerisinde yer alan ya da birbirleri ile arasında benzer nitelik barındıran ürünleri paketler halinde satmak, alıcı gözünde çok daha cazip bir paketin oluşmasını sağlamaktadır. Bu kampanyalar sayesinde bir alıcıdan elde edilebilecek maksimum verim elde edilmiş olur. Satılan ürünler üzerinde inceleme gerçekleştiren kişiler için bu paketleri düzenleyebilir ya da alternatif öneriler de bulunarak satın alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar, işletmeler için rekor satışların gerçekleştirilmesini sağlayacak olan özel kampanyalardır.
 • Hediye Ürün İçeren Kampanyalar
  Kişilerin ilgisini çeken hediyeler, onları alışveriş yapmaya iten faktörlerdendir. Promosyon ürünü olarak ya da bir alana bir bedava diyerek tanıttığınız ürünler, müşterilerin gözünde büyük bir indirim gibi algılanacağı için direkt olarak satışa yönelik hareket sağlayacaktır. Black Friday yani Kara Cuma olarak adlandırılan bu günlerde, müşterileri teşvik edici hareketler yapmak işletmeler için çok daha büyük bir avantajın oluşmasını sağlayacaktır.
 • Saatlik Bazda İlerleyen İndirim Kampanyaları
  Bu kampanya zamanları içerisinde yapılacak olan diğer bir aktivite ise, yalnızca bu saatlerde geçerli indirimler diyerek bazı ürünleri indirim listesine eklemektir. Saatlik indirim seçenekleri olarak niteleyeceğiniz bu saatleri içerisinde daha çok müşteri çekecek ve satılan ürünlerin daha cazip bir hale gelmesini sağlayacaksınız. Ülkemizde yer alan e-ticaret siteleri, bu gibi kampanyaların sıklıkla yapıldığı büyük çaplı e-ticaret siteleridir.

Black Friday’de En Çok Satılan Ürünler

Black friday olarak adlandırılan bu günlerde, diğer ürünlere nazaran çok daha fazla satışın gerçekleştiği ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, indirim fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişiler tarafından rekor bir satın alım gerçekleştirir. Ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Giyim Sektörü
  Kara Cuma olarak adlandırılan günün en çok satanları arasında giyim sektörü bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, bu günler içerisinde yapılan satışın %47’sini bu giyim sektörünün oluşturduğu görülmüştür.
 • Elektronik Aletler
  Elektronik aletler, normal yaşantımızda da sıklıkla takip ettiğimiz ürünler olduğu için, bu gibi kampanyalı zamanlarda çok daha fazla dikkat çekmektedir. Yapacak olduğunu elektronik indirimleri sayesinde daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Bunu kanıtlayan istatistik ise, kara Cuma günleri içerisindeki satışların yaklaşık %35’ini elektronik aletlerin oluşturmasıdır.
 • Ayakkabı Sektörü
  Ne çeşit olduğu fark etmeksizin, ayakkabıların tamamı bu günlerde çok fazla satılmaktadır. Geçen senenin black friday tarihinde, spor ürünleri üzerinde yapılan alışveriş oranı, toplam alışveriş oranının %19’unu oluşturmaktadır.
 • Sağlık, Kozmetik ve Parfümeri Alanı
  Kişisel bakıma ve özellikle de sağlığa dair olan ürünler, bu özel günler içerisinde yüksek bir satış oranına sahiptir. Geçen sene yapılan alışveriş oranı, toplam güne nazaran %19’luk bir orandadır.
 • Kitaplar ve Kırtasiye Ürünleri
  Kitap ve kırtasiye ürünleri, bu günlerde yapılan geniş çaplı satışlara sahiptir. Yalnızca kitaba ait olan satış payı %16’dır.
 • Yemek Siparişi
  Direkt olarak adrese teslimat yapan yemek siparişleri, black friday günleri içerisinde çok daha özel bir yere sahip olmaktadır. Bu özel gün içerisinde yapılan harcamalarında %14’ü, yemek siparişleri ile oluşturulur.
 • Elektrikli Ev Aletleri
  Mutfak ve özellikle de eve ait küçük aletler, kara Cuma satışlarının %11’lik bir dilimini oluşturmaktadır. Markaların yapmış oldukları indirimler, bu satış oranları üzerinde çok büyük bir öneme sahiptir.
 • Hediyelik Olan Ürünler
  Yakınlarına hediye vermek isteyen kişiler, indirimlerden dolayı bu günleri beklemektedir. Hediyelik kategorisi, bu özel gün içerisinde %9’luk bir satış payına sahiptir.
 • Takı ve Mücevherat
  Görünümüne güzellik katmak isteyen kişiler, takı ve mücevherat alışverişleri için kara Cuma gününü beklemektedir. Bu gün içerisinde yapılan toplam alışverişin %7’si takı ve mücevherat kategorisine aittir.
Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.