Bilim kahramanları birincilik için yarıştı

‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ turnuvalarına katılmak için yurdun çeşitli yerlerinde yapılan eleme turnuvalarının son etabı Fuar İzmir’de gerçekleştirildi.

Genç mucitler birinci olabilmek için ilginç fikirler ve buluşlarla jürinin beğenisini kazanmak adına çaba sarf etti. Kimi uzaydaki tarım sorununa çözüm üretirken kimi astronotların kıyafetlerini daha dayanıklı hale getirmenin yolunu buldu.

68 il 554 takım katılacak

Bilim Kahramanları Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Doğan, “bu turnuvalara bu sene 68 farklı ilden 554 takım katılıyor. Yerel turnuvalarda başarılı olan takımlarımız ulusal turnuvaya katılma hakkı elde ediyorlar. Ulusal turnuvada ödül alan takımlarımızın bazıları yurt dışında Türkiye’yi temsil etme hakkını elde edecekler.” dedi.

İlginç fikir ve buluşlar yarışıyor

Minik yarışmacılardan biri uzaydaki tarım sorununu çözmek için geliştirdiği öz kapsülde bitkiler aynı dünyadaki gibi şartlara sahip olacak ama uzayda uçan kapsülün içerisinde yetişecek diye ifade etti. Bir diğeri ise astronotları yırtılmalara karşı koruyacağını, yırtıldığı zaman 12 milyon doların çöpe gideceğini söylüyor. Bu yırtılmayı en aza indirmek için çeşitli kimyasal maddeler kullanarak keçe kumaşlara emdirdik. Sonuçta kıyafetlerin yırtılmasını azaltmaya çalıştık, şeklinde konuştu. Başka minik yarışmacı da astronotlar için kırıntısız ekmek yaptı. Taze pişmiş ekmek kokusunun insanı rahatlattığını söyleyen mucitler yaptıkları makine sayesinde astronotlar uzayda pişirdikleri ekmeklerin kokusuyla rahatlamış olacaklar, dedi.

Turnuvaya 68 farklı ilden 554 takım katılıyor

Ulusal turnuvalar İzmir de yapılacak

Küçük mucitlerin amacı uzayda yaşamı kolaylaştırmak için eğlenceli çözüm önerileri üretmek olduğu şeklinde nitelendiriliyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre ise ulusal turnuvaların 22 – 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında İzmir de yapılacağı ifade edildi.

Amaç uzaydaki sorunlara çözüm üretmek

Tasarladıkları robotları yarıştıran öğrenciler çok keyifli zaman geçirmiş oldular. Kenan Doğan, içine kapanık, sessiz ve kendi halinde olan çocukların bu turnuvalardan dolayı işin içine daha fazla girdiğini, kapanık olma durumunu üzerinden attığını, arkadaşları ile paylaşımlarını arttırdığını ve öz güvenlerinin arttığına şahit olduk” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.