Bilgi Teknolojileri milli 5G’ye teşvik verecek

Bakan Turhan, yerli ve milli 5G için teşvik verecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamada ülkemizde üretilecek 5G mobil el terminalleri için teşvik verileceğini açıkladı.

Bakan Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ülkemizde kullanılması planlanan 5G ve ileri haberleşme teknolojilerini yerli ve milli üretilmesi için çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Altyapı tespiti yapılacak

Turhan, 5G hizmeti için kullanılan küçük hücre baz istasyonlarının kurulumda kolaylık sağlayacağını, hizmetlerin rahat yapılması için ilave altyapı tespitinin kurum tarafından yapılacağını şimdiden bununla ilgili tedbir alındığını aktardı.
Uluslararası standart sağlanacak

Bakan Turhan, uluslararası standartların ulusal mevzuata uyum sağlanması adına ilgili özel sektör, KOBİ ve üniversiteler ile 5G teknolojisini geliştirmek için iş birliği yapılacağını ifade etti.

5G konusunda çalışmalar yapan şirketlerin izleneceğini söyleyen Turhan, Ar-Ge faaliyetleri, yeni nesil mobil haberleşme teknolojilerinin yerli üretimi konusunda destekleneceğini dile getirdi.

Yerli ve milli üretim vurgusu

Turhan, 5G mobil el terminalleri ve 5G mobil haberleşme baz istasyonu malzemelerinin yerli ve milli üretilmesi için teşviklerin sağlanacağını, hedeflerinin bu materyallerin yerli tasarım ve üretim yeteneğinin ülkeye kazandırmak olduğunu söyledi.

5G yetkilendirmesi çerçevesinde şirketlere yerli malı ürün kullanımı ile ilgili yükümlülük getirileceğini bunu da uygun zaman planlaması yapılarak istediklerini söyledi.

Yerli haberleşme teknolojisi yapılacak

Turhan, “Amacımız, yerli ve milli 5G ve ileri yeni nesil haberleşme teknolojilerinin geliştirilerek ülkede kullanımına başlanması, bu alanda Ar-Ge, Ür-Ge faaliyetleri ile yerli/milli üretim kullanımının geliştirilmesini teşvik edecek düzenleyici çerçevenin ve mekanizmaların oluşturulması olarak belirlendi.” dedi.

Elektronik haberleşme sektörü ile ilgili yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesinin sağlanacağını vurgulayan Turhan, kaynak tahsisi gerektiren yetkilendirmelere ilişkin altyapılarda yerli ve milli ürünlerin kullanımının artırılması için çalışacaklarını aktardı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.