Batman Tekstil Şehri olma yolunda ilerliyor

Batman ilinde 10 yıl önce devlet teşvikiyle açılan tekstil atölyeleri günden güne artarak Tekstil şehri olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Devletimizin teşvik etmesiyle atölye sayıları her geçen gün artmaya devam etti. Öyle ki Batman ili Organize Sanayi Bölgesinde 10 yıl içinde tekstil atölyesi sayısı 100 katına çıktı.

Tekstil alanında faaliyet gösteren firma sahibi Cengiz Kaptanoğlu, Batman’ın son yıllarda tekstil üssü olduğunu, ilk zamanlarda 2 atölye faaliyet gösterirken şimdilerde 200 atölyenin faaliyette olduğunu ifade etti. Kaptanoğlu, “200 atölyede yaklaşık 20 bin civarında sigortalı eleman çalışıyor.” dedi.

Yurt dışına ithal ediliyor

200 atölyenin ürettiği tekstil ürünleri yurt dışında birçok ülkeye ihraç ediliyor. Yurt dışında özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilen tekstil ürünleri Danimarka, Hollanda, İsviçre, İspanya ve Almanya gibi ülkelere gönderiliyor. Bu ülkelere gönderilen tekstil ürünleri orada faaliyet gösteren tekstil firmaları tarafından 48 ülkeye bu ürünler gönderiyorlar.

Atölyeler gelir kaynağı oldu

Batmanda halen faaliyet göstermekte olan tekstil atölyeleri yöre halkı için istihdam oluşturduğu gibi çalışan personel içinde önemli bir gelir kaynağı oldu. Batmanlılar, batıdaki tekstil atölyelerinde çalışmak yerine memleketlerine dönerek burada çalışmaya başladılar. Bu atölyelerde çalışan personeller kentlerinde iş imkanı olmasından dolayı mutlu olduklarını, gurbete gidip çalışmaktansa ailelerinin yanında çalışma imkanını bulmanın kendilerini memnun ettiğini dile getiriyorlar.

Günden güne üretim hacmini artırmak adına var gücüyle çalışan Batman, bölgesinin tekstilde lider ili olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.