Batarya üretimine Almanya – Fransa yatırım yapacak

Gelecekte dünyanın her tarafında kullanılması öngörülen elektrikli araçlar için çok önem arz eden batarya için Almanya ve Fransa anlaşarak 6 milyar Euro’luk yatırım yapmayı amaçlıyor.

Avrupa’da elektrikli arabaların kullanılmasına ilişkin batarya hücresi üretmek adına alınan birlikte yol alma kararının ardından Fransa ve Almanya 6 milyar Euro’luk yatırım yapacak.

Proje birlikte yapılacak

Avrupa’da birlikte üretilmesi planlanan proje ayrıntılarını Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Paris’te beraber herkese açıkladılar. Proje için 6 milyar Euro yatırımın içine 1,2 milyar Euro kamu takviyesi de eklendi. Öncelikle Fransa’da 200 kişi istihdama sahip pilot tesis kurulumunun ardından Almanya ve Fransa’da 1500 kişi kapasiteli batarya üretme fabrikası kurulacak.

Proje, Avrupa’nın farklı ülkeleri de katılmak istiyor

Proje için kamudan 1,2 milyar Euro kadar kamu takviyesi alacaklarını aktaran Fransız Bakan Le Maire, AB ülkelerinden Belçika, Avusturya, Finlandiya ve Polonya’nın projeye katılmak istediklerini söyledi. Proje için Le Maire, “Bu, Avrupa bir araya geldiği zaman neler yapabileceğinin bir örneği olacak” dedi.

Batarya “Made in Euro” damgalı olacak

Yapılması planlanan projenin yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Avrupalı 35 otomobil firması projede bulunma sözü geldiğini aktardı. Altmaier, üretilen batarya dünyaya “Made in Europe” damgasıyla ihraç edilecek, dedi.

Bilindiği üzere iki ülke geçen aylarda 6. Nesil Savaş Uçağı için sık sık görüşmüştü. Görüşmelerin, ABD Başkanı Trump’ın birbirini tutmayan politikasından sonra sıklaştığı biliniyor. Görüşmelerin ana konusu Avrupa Savunma politikası ve geliştirilmesi olduğu aktarılmıştı.

Çin ve ABD’ye karşı ortak hareket edilecek

Çin ve ABD’nin son zamanlarda teknolojik olarak öne çıkarken Avrupa liderleri rekabetle baş etmek için “ortak sanayi politikası” yapma kararı aldı. Batarya, elektrikli otomobillerde katma değer olarak büyük paya sahip olduğu için Avrupa daha çok önem veriyor. Elektrikli motorlar, petrol ürünüyle çalışan motorlara göre az parça içeriyor.

Bunun yanında dünyada batarya üretimini en çok yapan firmalar Çinli CATL, Güney Kore merkezli LG Chem ve Samsung firmaları sıralanıyor. Batarya piyasasının dünyada 2025 yılında 250 milyar Euro olması düşünülüyor. Şimdi yetkililer batarya hücresi üretiminde kullanmak üzere alacakları devlet yardımını Avrupa Komisyonu’nun onaylamasını bekliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.