Balıkesirli öğrenciler TÜBİTAK finallerine damga vurdu

TÜBİTAK’ın her yıl düzenlemiş olduğu finallerde Balıkesir MEM tarafından gönderilen 6 projenin 5’i dereceye girerek finallere damga vurdu.

Balıkesir MEM, TÜBİTAK’ın 50. Lise Öğrencileri Yarışması Finali için gönderdiği 6 projeden 5’i derece yaparak büyük ses getirdi.

6 projeden 5 derece elde ettiler

TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği lise yarışmalarına Balıkesirli öğrenciler hazırlamış oldukları 6 proje ile katılım gerçekleştirdiler. Finallerde 1 birinci, 2 üçüncü, 1 teşvik ödülü ve 1 özel ödül almaya hak kazanan Balıkesirli öğrenciler finallerde büyük bir başarıya imza attılar. Lise öğrenimine devam eden öğrenciler bilimi sevdirmek, temel, sosyal ve uygulamalı bilimde çalışma yapmaya motive etmek için TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca yapılan “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali” Ankara da yapıldı.

KARESİLİ öğrenciler ödülleri sildi, süpürdü

TÜBİTAK Türkiye Finalinde, Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin yaptığı, “Kablosuz Veri Aktarımı ve Flex Sensör Kullanılarak Öğrenebilen Protez El Tasarımının Geliştirilmesi” projesiyle birinci oldu ve Prof. Dr. Saadet Büyükkalaca özel ödülüne layık görüldü.

Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, “Otizm Spektrum Bozukluğu Sosyolojisi: Ailelerin Sosyal İzolasyonu, Toplumla Yabancılaşması Ve “Otizm” Metaforlarının Belirlenmesi (Balıkesir Örneği)” projesi sayesinde Türkiye üçüncüsü oldu.

Ayrıca Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğrenenlerin Dijital Vatandaşlık Algısını Güçlendirmeye Yönelik Üç Boyutlu Dijital Öğrenme Deneyimi Tasarımı: Discity” ile Türkiye üçüncüsü oldular.

“Değerler Eğitimi” kategorisinde ise Karesi Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Virbil Virüsler ve Bilgisayarların Savaşı Oyunu İle Çocukların İnterneti Güvenli Ve Etik Kullanımı” projesiyle Teşvik Ödülüne almaya hak kazandılar.

Bu başarılar bizi gururlandırdı

Alınan başarıyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimizdir. TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 tanesi teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 6 projede 5 derece ile rekor bir başarı elde ettik. Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi; onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; Valimiz Ersin Yazıcı başta olmak üzere bizlere sonsuz destek sunan kıymetli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum.” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.