Bakan Pekcan, ihracatçıya desteğe devam edilecek

Bakan Pekcan, ihracatçıların sorunlarının çözüleceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta dünya ülkelerinin en üst kısmına ulaşmak için ihracatçıya her türlü desteğin devam edeceğini açıkladı.

Gemi yük giderlerinin fazla olması, diplomatik engellerin ticareti zorlaştırması, aynı rotanın takip edilmesi ve lojistik merkezlerinin az olmasından dolayı ihracat yapan KOBİ’leri zorlamaya devam ediyor.

Zorluklar yapılan reformlarla aşılacak

İhracatçının zorlandığı durumları bildiklerini ifade eden Pekcan, bu zorlukları alınan kararlarla aşarak 2019’un başlangıcında ihracatta rekor kırdıklarını belirtti. İhracatta büyük bir dönüşüm başlattıklarını ilk olarak yüksek navlun giderlerinin düzenlenmesi için çalışma başlatıldığını aktaran Pekcan, eski güzergahların yerine farklı seçenekte rota çalışmaları yapıldığını söyledi. Yapılan bilgilendirme faaliyetleriyle sektörlerin bilinçlendiğini, ticaretteki diplomasiyi aşmak için yardımcı olduklarını ve lojistik merkezlerinin sayısını hem ülkede hem de ülke dışında artırmayı planladıklarını belirtti.

12 binden fazla firma desteklenecek

Pekcan, hükumetin 12 binden fazla firmaya birebir 600 işletmeye ise tasarım, markalaşma ve teknoloji açısından dayanak olunduğunu, 2019 sonuna kadar ihracatçıların 3 milyar TL destek alacağını, ihracat yapan firmaların ürün tanıtımı için fuarların teşvik edildiğini söyledi.

Ürün nakliyesinde özellikle Bulgaristan’da sebze ve meyve tırlarının geçiş ücretini çok istemesinden dolayı yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması için hem Bulgaristan hem de Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmeler yapıldığını aktardı.

Ticaret Müşavirleri Konferansı’na katıldı

Bakan Pekcan, bu yıl 4.sü düzenlenen, 96 ülke ve 131 merkezde faaliyette olan 166 ticaret ateşesi ve müşavirinin iştirak ettiği Ticaret Müşavirleri Konferansı’na katıldı. Gündem maddeleri çok olan konferansın dünya çapında farklı bölgelere göre ayrılarak buralarda çalışan müşavirleri sırayla dinledi. Ateşe ve müşavirlerin bulundukları yerlerde ihracatta karşılaşılan sorunlar ele alınıp çözüm önerileri sunuldu. Bakan Pekcan, ticari işlerde ve ihracatta kapasiteyi artırmak için müşavirlerden her türlü fuar, seminer, alım ekibi, ticari işler ve faaliyetlerde iyi bir inceleme, hazırlık çalışması yapılmasının emrini verdi. Bunun yanında müşavirlerin kaldığı ülkelerdeki cazip imkanların yanı sıra çıkabilecek sorun ve riskleri ihracatçılara, bakanlık görevlilerine aktarmaları söylendi.

Şirketlerin ihracat projelerine teşvik veriliyor

İşletmelerin ülke dışında uluslararası alanda satışları ile ilgili en fazla 2 yıllık projelere de teşvik veriliyor. Projesini sunan 856 şirket 40 milyon TL destek almayı hak etti. Ayrıca UR-GE çalışması yapan KOBİ’ler bunu 5 yıla yaydıklarında teşvik dahiline alınıyor. UR-GE teşviki için başvuran 192 projeyi sunan firmalardan 92 tanesiyle anlaşılarak 40 milyon TL teşvik verildi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.