Bakan Albayrak, ‘318 firma Konkordatodan çıktı’

Hükumetin devreye koyduğu Yeni Ekonomik Programın ekonomi ve halkımız üzerindeki olumlu yansımaları görülmeye başlandı.

Geçtiğimiz yılın ortalarında kurdaki dalgalanma ile başlayıp hem içerideki kriz isteyen kesimin hem de ülkemizin her konuda iyi olmasını istemeyen dış mihrakların oyununu bozmak için cumhurbaşkanımız ve ekonomi kurmayları Yeni Ekonomi Programı’nı devreye koymuştu.

YEP etkisini gösteriyor

Yeni Ekonomi Programı devreye girdiği günden beri ekonomide hatırı sayılır derecede iyileşme görüldü. Öyle ki toplum olarak enflasyonla topyekûn mücadele edilerek döviz kurları düşüşe geçti. İhracatımız artarken, tasarrufu artırarak cari açığımızda azalmaya başladı.

Bakan Albayrak Kocaeli’nde idi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kocaeli’ndeki iş adamlarıyla “Adım Adım Ekonomi Kocaeli” adlı programda konuşma yaptı. Burada reel sektör ile ilgili olumlu bir gelişmeyi katılımcılar ile paylaştı.

5,4 milyarlık kredi konkordatodan çıktı

Bakan Albayrak, “5,4 milyar liralık bir krediyi konkordatodan çıkarmış olduk. Bu vesileyle Mart – Nisan ayı gibi toplam 10 milyar liralık bir paket konkordatodan çıkmış olacak” dedi. Albayrak, şöyle devam etti: “Şirketlerin iflastan kaçınmak ve borçlarını ödeyebilmek üzere başlattığı konkordato süreci, bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde tersine dönmeye hızlı bir şekilde başladı ve konkordatoda da ‘dengelenme’ süreci başladı.”

Berat Albayrak, 318 firmanın konkordatodan feragat ettiğini açıkladı

48 firma konkordatodan vazgeçti

Konkordato süreciyle ilgili açıklamasının devamında Albayrak, “Yüzlerce firmayla müzakereler tamamlanarak çoğu firmanın kredileri yapılandırıldı. Bu süreçte 48 firmanın feragatla konkordatodan çıkması sağlandı. Feragat ve yapılandırmanın tamamının etkisiyle toplamda 318 firma konkordatodan çıktı” dedi.

KOBİ’lere desteğe devam

Bakan Albayrak, yapmış oldukları desteklerin KOBİ’ler ve reel sektör temsilcileri için devam edeceğini söyledi. KOBİ kredileri yararlanma miktarının ise artırıldığını söyledi. Berat Albayrak, “bankalarımızın aldığı kararla ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz” dedi.

Finansal disiplinden taviz yok

Finansal disiplinde tavizin olmadığını aktaran Bakan Albayrak, “2019 yılının enflasyonu hedef enflasyonumuzun çok altında gerçekleşecek. Buda beraberinde hem faizleri hem maliyetleri hızlı bir şekilde düşürecek.” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.