Avrupa ve Asya kıtalarını ‘HIZLI’ bağlayacak

Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul üzerinden bağlayan, saatte 200 km hızla yolcu ve yük taşıması hedeflenen Hızlı Tren Projesi’nde anlaşma yapıldı.

Yüzyıllardır medeniyetler ve ülkeler arasında köprü vazifesi gören İstanbul, Avrupa ve Asya kıtasını birleştirecek olan yeni hızlı tren hattı için imzalar atıldı.

Halkalı – Kapıkule arası 231 km

İmza töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Halkalı – Kapıkule Demiryolu hattı projesi bugüne kadar Avrupa Birliği fonları ile yapacağımız en büyük alt yapı projesi olacaktır. Projenin tamamlanması ile birlikte Halkalı – Kapıkule arasındaki 231 kilo metrelik güzergâhta çift hatlı 200 km saat hızında yolcu ve yük taşımacılığı hızlı tren hattı inşa edilmiş olacaktır.” diye söyledi.

Proje ihalesi Mart ayında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Avrupa Birliği Komisyonu Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu üyesi Violeta Bulc, İstanbul Halkalı – Edirne Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin başlayış startını verdi. Halkalı – Kapıkule demir yolu hattı projesi ile Türkiye demir yolu alanında Avrupa Birliği – Orta Doğu – Orta Asya arasında en önemli kara köprüsü oluşturacak.

KOBİ’lerin malzemeleri kısa zamanda taşınacak

İstanbul Halkalı ile Edirne Kapıkule demir yolu arasındaki yeni hatta yük taşımacılığı ile yolcu taşımacılığı yapılacağı bildirildi. Büyük şirketler ve KOBİ’ler, Avrupa Birliği ülkeleriyle yapmış oldukları ticari alış verişlerde yeni kurulacak demir yolu hattıyla malzemelerini güvenli şekilde ve kısa sürede Avrupa’ya taşımış olacaklar.

Proje maliyeti 1 milyar avro

Yeni demir yolu hızlı tren projesinin 1 milyar avro olduğu Avrupa Birliği hibesinin ise 275 milyon avro olduğu ifade edildi. Proje bittiğinde insanlar Pekin – İstanbul ve Londra arasında hızlı ve güvenli bir şekilde yolculuk yapmaya başlayacaklar. Ankara Sofya arası 5 saate inerken Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Gebze’ye bağlantı yapılacak. Hızlı tren projesi sayesinde yılda 1,8 milyar avro civarında ticari hareketliliğin olması hedefleniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.