Arap yatırımcılar gözünü Türkiye’ye dikti

Suudi Arabistanlı SAK Consultants, ülkemizde turizm, sağlık ve tarım sektörlerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

SAK Consultants’ın Yönetim Kurulu Başkanı Solaiman El Khereiji, yatırım planladıkları sektörler ile ilgili temasta bulunduklarını ortaklık vb. durumlar olabileceğini söyledi.

Yatırıma 100 milyon dolar ayırdı

El Khereiji, yapmayı planladığı yatırım miktarının 100 milyon dolar olduğunu, Türk, Suudi veya farklı ülkelerle anlaşmaya varmayı arzuladıklarını ve yatırım miktarının artabileceğini ifade etti. SAK, gayrimenkul, finans, sigorta, kimya sanayi, petrokimya, çimento ve gıda sektöründe yatırımlar yapan Suudi menşeili Elkhereiji Group’un bir şirketi olarak biliniyor.

El Khereiji, Reuters’e konuştu

Reuters ropörtajında El Khereiji, “Tarım, sağlık ve konaklama alanında yatırım planlarımız var. Özellikle tarım ve gıda, Suudi hükümetinin yatırımları desteklediği bir alan. Suudi Arabistan gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 80’ini ithal ediyor. Türkiye’de tarım ürünleri yetiştirip, et ürünleri üretip, ihraç edebileceğimiz ortaklık ve işbirliklerine bakıyoruz” dedi.
Bodrum civarında yatırım için temasta olduklarını sebze – meyvenin yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretimi düşündüklerini aktaran El Khereiji, arazi alabileceklerini veya arazi sahipleriyle ortaklık yapabileceklerini söyledi.

Hastane yatırımı da düşünüyoruz

Hastane sektöründe de yatırım yapmayı düşündüklerini söyleyen Khereiji, “Yerel yatırımcıyla ortaklığa gidip, ortak olacağımız hastaneleri yurt dışında büyütmek istiyoruz. Mesela göz alanında çok güzel fırsatlar var. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve hatta Uzak Doğu’da açacağımız “uydu klinikler” yoluyla bu hastaneleri büyütmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Yapmayı planladığı yatırım için konuşan El Khereiji, “Hisse almak istiyoruz. Ama aynı zamanda yerel bir ortak daha bulmak istiyoruz. Bu bir yatırımcı ya da işadamı olabileceği gibi bakanlık da olabilir. Örneğin Benin’de yürüttüğümüz projede, hükümet bize büyük bir arazi verdi, biz ise finansmanı koyduk. İslam Kalkınma Bankası da projeye nasıl katkı sağlayabileceğine bakıyor. Türkiye’de de benzer bir işbirliği modeli olabilir.” dedi.

Butik otellere de yatırım yapmak istiyoruz

El Khareiji, konaklama alanında da yatırım hedeflediklerini ve Türkiye’den gayrimenkul alan yabancı yatırımcılar için planlama yaptıklarını söyledi. El Khareiji, “Burada ev alan yabancılar evlerini yılda birkaç ay kullanıyorlar. Yılın 9-10 ayında ise burada olmuyorlar… Yeni bir sistemimiz var. Küçük otelleri satın alıp oda bazında ailelere satıyoruz. Aile oteli ya da butik otel dediğimiz bu sistemde, birkaç aile otelin sahibi oluyor. Bu aileler ev almaktansa ihtiyaçları kadar oda satın alıyorlar. 2, 3 bazen 4 oda alıyorlar, buraya geldiklerinde de bu otelde kalıyorlar. Geldikleri zaman hem temizlik, yemek gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmıyorlar, hem de evin aidat, ortak gider gibi masraflarından kurtulmuş oluyorlar. Burada olmadıklarında odalar otel olarak işletilmeye devam edildiği için gelir de elde ediyorlar.”

İlk etapta otel yatırımını İstanbul’da sonra Bursa’da yapmak istediklerini aktaran El Khereiji, “15-20 odalı butik otellere bakıyoruz. İstanbul’un Anadolu yakasında dört yıldızlı bir otel ile görüşüyoruz. Yüzde 70 hisse almayı teklif ettik. Daha fazla da olabilir. Bu otel için 12 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsedebiliriz.” dedi.

El Khereiji, yaşlılar için konaklama yeri planladıklarını bu maksatla Sapanca, Yalova ya da İznik’te arazi baktıklarını söyledi. Bahsettikleri yatırımlar için önce 50 milyon dolar, sonra 50 milyon dolar toplamda 100 milyon dolar ayırdıklarını söyleyen El Khereiji, “Yatırımlar SAK ve ElKhereiji Group tarafından yapılacak. Aynı zamanda Suudi Arabistan’dan bazı yatırımcı ailelere de yatırımlarımıza katılmalarını teklif ettik. Bazı yatırımlarımız için de, SPV kurmak suretiyle bize katılmaları için bankalara gidiyoruz… Biz bir projeye örneğin 20 milyon dolar koyabiliriz, diğer yatırımcılarla birlikte proje büyüklüğü 80 milyon dolar olabilir. 100 milyon dolar sadece bizim yatırım bütçemiz” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.