Antalya, Türk ve Alman Kadın Girişimcileri ağırladı

Türk ve Alman kadın girişimciler, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve kadın girişimciliği desteklemek amacıyla bir araya geldi.

Antalya’da yapılan toplantıda Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Çalışma Grubu üyeleri ile Alman Kadın Girişimciler Birliği ve sektördeki Türk ve Alman kadın girişimciler hazır bulundu.

TOBB, kadın girişimcileri destekliyor

TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Antalya TSO Başkanı Davut Çetin, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliğinin gelişmesi adına toplantının yapıldığını vurguladı. Kadın girişimci sayısının artması için TOBB’un katkılarını aktaran Çetin, “10 yıl önce kadın girişimci sayımız 75 bin iken, bugün 130 bin oldu. Bu artışta kadın girişimci kurullarımızın çok büyük payı var. Her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor, dünya devleriyle birlikte projeler üretiyorlar.” dedi.

Avrupa ekonomisine iki ülkenin katkısının çok olduğuna vurgu yapan Çetin, ülke yönetimlerinin aldığı kararla İstanbul ve Berlin’de kurulan Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odalarıyla iş birliğinin sağlamlaştığını söyledi.

Avrupa Birliği müzakereleri devam ediyor

Almanya’nın AB sürecinde olan ülkemize desteğinin müzakerelerin devam etmesi için önemli olduğunu, ekonomik ilişkilerin artması için Gümrük Birliğinin modernize edilmesine ve bu modernizasyonun hizmet, tarım ile kamuyu da eklemenin daha iyi olacağını vurguladı.

Vizeler ve Suriyeli mültecilere de değindi

Başkan Çetin, “Vize konusu, iş insanları için, zaman ve kaynak israfıdır. İkili ilişkilerin geliştirilmesine zarar vermektedir. Türkiye ile AB arasında devam eden vize serbestisi görüşmeleri bir an önce tamamlanmalıdır.” dedi.

Ülkemiz ve AB’nin dirsek temasında olduğu Suriyeli mülteciler konusuna da değinen Çetin, “Türkiye, 3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi barındırmaktadır. AB’nin yasa dışı göçle mücadelesine Türkiye önemli katkı sağlamaktadır. Avrupa ile entegre hale gelmiş olmamız, hem Türkiye – Almanya, hem de tüm Avrupa için önemlidir. Bunun korunması hepimizin yararınadır. Dolayısıyla her alanda, iş birliğimizi, ticaretimizi artırmaya devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Kadınlarımız büyük şirketlerde olmalı

Kadınların ekonomide aktifleşmesi, önemli roller alması gerektiğini vurgulayan Alman Kadın Girişimciler Birliği Federal Yönetim Kurulu Üyesi Karin van Mourik, “Ekonomi erkeklere ait kavram değildir. Kadınlar Alman ekonomisinin büyümesinde önemli bir potansiyeldir. Alman ekonomi yönetiminde kadınlar yeterince temsil edilmemektedir. Kadın girişimci sayısı oldukça azdır. Kadınlar daha çok KOBİ’lerin başında durmaktadır. Biz daha büyük şirketlerde kadınların olmasını istiyoruz. Kadınlar oda ve derneklerde yönetime katılmalıdır” dedi.

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, girişimcinin başarı sağlayabilmesi için eğitime, inovasyona açık, azimli, ulusal ve uluslararası sektörel iş birliğine sahip olması gerektiğini belirtti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.