Anadolu, ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesiyle kalkınacak

Tarihi İpekyolu’nu canlandırmak, ülkeler arası ekonomiyi artırmak ve sosyal – kültürel açıdan etkileşim sağlamak için başlatılan ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi ülkemize getirisi çok olacak.

Projeyle ekonomimiz büyüyecek

Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayacak proje, Uzakdoğu’nun en büyük ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nden başlayarak Orta Asya ve Kafkaslardan geçip ülkemizi bir köprü şeklinde kullanıp Avrupa’da son bulacak. Ülkeleri kara, deniz ve demiryolu ağlarıyla bağlayacak olan projeyle ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Bir Kuşak Bir Yol Projesi’yle gelecek dönemde Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyanın önemi daha da artacak. Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya üçgeninde taşımacılık orta vadede şu anki ekonomik büyüklüğünün birkaç katına ulaşacak” diye konuştu.

Ülkeleri birbirine bağlıyor

Hayata geçirilecek olan demiryolu ağının Çin’den, Orta Asya’dan geçerek ülkemize ulaşacağı, medeniyetleri ve bütün yolları birleştirecek önemli bir proje olduğuna vurgu yapan Bakan Turhan, “Bu proje sadece 3 ülkeyi birleştirmiyor. İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin’i birbirine bağlıyor” değerlendirmesini yaptı.

Ülkelerarası ticari ilişkiler çoğalacak

Turhan, demiryolu projesinin Bakü – Kars arası 829 km olan Hazar Geçişli Orta Koridor kısmının bittiğini ve ilerleyen yıllarda projenin çok önemli olduğunu herkes anlayacak dedi.

Ticari ilişkileri günlük 1,5 milyar doları bulan Çin ve Avrupa ülkelerinin bu ticaret hacmini yıldan yıla artıracak olması göz önünde bulundurularak günlük ticaretin 2 milyar dolar olması öngörülüyor. Bu proje sayesinde oluşacak ticaret ile ülkemizin ekonomik açıdan büyümesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

25 Nisan tarihinde yapılması planlanan 2. Uluslararası İşbirliği Kuşak ve Yol Forumu’nda bulunacağını belirten Bakan Turhan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Ren Zhiwu’nun yapılacak oturuma başkanlık edeceğini söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.