Amazon en değerliler sıralamasında Microsoft’u solladı

Dünyada maddi açıdan ve pazar payı açısından en değerli şirketler sıralamasında artık yeni bir isim konuşuluyor. Bu isim e-ticaret ve teknoloji şirketi AMAZON!

Jeff Bezos’un 1994 yılında kurmuş olduğu e-ticaret ve bulut bilişim şirketi, Microsoft’un tahtını elinden alarak
piyasa değeri ve satış hacmi açısından dünyanın en değerli şirketi oldu.

E-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon, günden güne yatırım hacmini, piyasa değerini katlayarak dünyanın 1 numarası olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sürdürüyor. Jeff Bezos, dünyadaki en zengin insan olmakla kalmayıp şirketi Amazon da en değerli şirketler sıralamasında birinci olan Microsoft’un tahtını elinden aldı. Artık Amazon firması dünyada halka açık en değerli firma olarak anılıyor.

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında son 8 yıldır birinciliği kaptırmayan Apple, birinciliği 28 Kasımda Microsoft’a bırakmıştı. Apple birinciliği bırakmakla kalmayıp sıralamada çok gerilerde kaldı. Bu gerilemenin sebebi olarak yeni iPhone serisinin satışlarının istenilen seviyeye ulaşmaması gösteriliyor.

Pivotal Research Group’un görüşüne göre yeni yıl öncesi Amazon şirket hisseleri alımları arttı ve firma satışları artınca piyasa değeri 793 milyar dolara ulaştı. 28 Kasımda 785 milyar değeriyle Apple’ı yerinden eden Microsoft 785 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olarak kabul görüyordu. Amazon’un birinciliği elinde bulundurduğu yeni sıralamaya göre, ikinci sırada Microsoft, üçüncü sırada Google’ın çatı şirketi Alphabet yer alıyor. Çok gerilerde kalan Apple’ın değeri ise 694 milyar dolar olarak biliniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.