Alman devi VOLKSWAGEN, Madalyonlu şehre yatırım yapabilir

Kurtuluş Savaşı’ndaki başarısıyla şeref madalyası hak eden ve adını dünyaya duyuran Kahramanmaraş son zamanlarda sanayileşmesini artırarak özellikle makine ve teknik tekstil alanlarında adından söz ettiriyor.

Sanayileşmede emin adımlarla ilerleyen Kahramanmaraş, dünyaca ünlü Alman otomotiv devi VW’nin Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırımı şehre kazandırmak için uğraş veriyor.

Firma Çorum’a yatırımdan vazgeçti

Alman firmasının yatırım yapmayı planladığı Çorum’dan vazgeçti. Buna sebep olarak ise, şehrin havayolu ve demiryolu olanakları açısından yetersiz olduğu ifade edildi. Çorum için yatırımı iptal eden VW, şimdilerde Manisa’nın koşullarını inceliyor. Firmanın Manisa’ya yatırım yapmayı iptal etmesi durumunda Kahramanmaraş’a yatırımına kesin gözüyle bakılıyor.

Otomotiv devi yatırımı şartlı yapacak

Ülkemizde üretimde 7 sektörde kendini kanıtlayan Kahramanmaraş’ın yatırım için 2. kez adının zikredilmesi kenti sevince boğdu. Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen’in kurmayı düşündüğü fabrika için talepleri olduğu ifade edilirken kurulacak fabrikanın yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı ve yatırım miktarının 1,3 milyar Euro olması bekleniyor. Kulislerde Alman devinin Manisa’yı tercih ettiği söylentileri Manisa’yı sevince boğdu. Manisa isminin çok doğru olduğu konusunda iş dünyası hem fikir olurken Manisa halkı da yatırımın memleket yararına olacağını söylüyor.

Lojistik Merkezi VW’nin fikrini değiştirebilir

Yatırım için düşünülen Manisa’da çıkan bazı sorunların firmayı vazgeçirebileceği ifade ediliyor. Firmayı parça ve montaj nakliyesi düşündürürken 2 milyon ton hacme sahip Türkoğlu Lojistik Merkezi’ne sahip olan Kahramanmaraş’ın elini güçlendiriyor. Ayrıca üretim yaptığı kumaşların çoğunun VW tarafından kullanılıyor olması da Maraş’ı öne çıkarıyor.

Firma yatırım için taleplerle geliyor

Volkswagen firmasının 1,3 milyar Euro yatırım ve 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtilirken sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi taleplerinin olduğu söyleniyor. VW’nin konut talebi isteme durumunu OSB yetkilileri ve Yunus Emre Belediyesi’nin görüştüğü hatta resmiyette yatırımın yapılacağı yerin açıklanmamasına rağmen yapılan görüşmede fabrika yerinin tespit edilerek karara bağlandığı ifade edildi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.