Akkök Holding’ten 2019’da yatırım atağı

Holding’ten yapılan açıklamaya göre bu yıl yapılması planlanan yatırım miktarının 250 milyon civarında olduğu, büyümeden ziyade konumlarını koruyup parasal akışı sürdürmeyi hedefliyor.

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, 2018’de bünyesindeki şirketlerin istenilen noktaya geldiğini, 2019 için ise durumlarını değiştirmeyerek dengeli bir seyir izleyip parasal açıdan oluşacak sıkıntıları çözeceklerini ifade etti.

Amacımız, ülke kalkınmasına destek olmak

Ülkemizin ekonomisine katma değer sağlamak, istediğimiz noktaya gelmek için çok uğraş verdiklerini söyleyen Dördüncü, holdinge bağlı işletmelerin ve ülkemizdeki KOBİ’ler ile firmaların yapacakları, kapasiteleri ve kararlılıklarına güvendiğini söyledi.

2019’da 250 milyon dolar yatırım düşünüyoruz

Bu yılda hiç ara vermeden yatırımlarına devam edeceklerini söyleyerek şöyle devam etti; “Bu sene 250 milyon dolar seviyesinde yatırımlarımız olacak. Sadece kimya sektöründe belki büyümeye dönük birtakım yeni satın almalarımız veya birleşmelerimiz de olabilir. Ak-Kim şirketimiz bünyesinde bin 500 değişik kimya ürünü üretiyoruz. Bu sektörde çok önemli büyüme fırsatları var çünkü kimya sektörü hakikaten Türkiye’nin en büyük cari açık veren sektörlerinden birisi. Biz cari açığın bir ölçüde kapatılması için küçük de olsa katkıda bulunmak amacıyla kimyadaki işlerimizi biraz daha büyütmek istiyoruz.” dedi.

‘Enerji yatırımına önem veriyoruz’

Enerji ile ilgili yatırımların ehemmiyetinin farkında olduklarını ve bu amaçla Çekli Cez enerji firması ile Ak Enerji’nin yarı hissesine ortak olduklarını, şirketin yılda 1300 megavat sınırına ulaştığını söyledi. Dördüncü, “Yani Türkiye’deki toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 4 veya 5’ini biz karşılıyoruz. Doğal gaz çevrim, hidroelektrik ve rüzgar santrallerimiz var. Türk lirasının özellikle ağustostan itibaren değer kaybetmesi, bizim enerji sektöründeki yabancı parayla borçlanmalarımız yüzünden ciddi şekilde bilançolarımızı etkiledi. Şirketlerimize bakacak olursak faaliyet karlılığı anlamında hakikaten çok etkin çalışıyorlar. Doğal gaz santrallerimizin verimlilik oranları çok yüksektir. Bu alanda yeni bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz. Daha çok enerji verimliliği yani mühendislik konusunda çalışmalarımızı ilerletiyoruz çünkü Türkiye’de elektrik enerjisinin verimli kullanılıyor olması önemli.” diye söyledi.

‘Tasarrufun yarısı senin yarısı benim’

Ülkemiz enerji verimliliği hususunda AB ülkelerine göre yapacak çok iş olduğunu dile getiren Dördüncü, , “Alışveriş merkezlerine veya tatil köylerine gidip enerjiyi daha verimli nasıl kullanabilecekleri konusunda çalışmalar yapıyoruz. Çıkan ‘tasarrufun yarısı senin yarısı benim’ şeklinde bir iş modelimiz var. Bu çalışmada çok başarılı sonuçlar alıyoruz, yüzde 30-35’lere yaklaşık enerji tasarrufu sağlanıyor.” Diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.