AdSense Vergi Nedir?

AdSense-nedir?

“AdSense Nedir?, AdSense Vergi Nedir?, AdSense Kazançları İçin Vergi Ödemek Gerekir mi?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, AdSense kazançlarınızla ilgili ödemeniz gereken vergiyi ve nasıl yapacağınızı detaylı şekilde anlatıyoruz. İşte AdSense vergi sistemi hakkında bilmeniz gerekenler:

AdSense Vergi

Günümüzde internet üzerinden para kazanmak oldukça yaygınlaştı. Eğer siz de internet sitesi yayıncılarından birisiyseniz ve AdSense üzerinden gelir elde ediyorsanız vergi konusu hakkında bilgi edinmeniz gerekebilir.

AdSense Nedir?

AdSense, internet sitesi yayıncılarının para kazanmaları konusunda aracılık yapan bir Google ürünüdür. AdSens’in aracılığıyla site içeriği ile alakalı reklamlar yayıncıların sitelerinde gösterilir. Ziyaretçiler siteyi takip ederek reklamı görüntüler ve bu yolla para kazanılır.

AdSense Kazançları İçin Vergi Ödemek Gerekir mi?

AdSense’ten elde edilen kazanç düzenli bir gelir olduğu için bu gelirin vergiye tabi olduğu söylenebilir. Buradaki önemli nokta, kazancınızın yıl içinde düzenli olarak hesabınıza yatırılmasıdır. Bu nedenle AdSense üzerinden elde edilen gelir arızi kazanç değildir. Arızi olmadığı için de mutlaka vergi ödenmesi gerekir.

AdSense Kazançları Hangi Vergilere Tabidir? AdSense Vergi Prosedürü Nasıldır?

AdSense kazancının vergilendirilmesi için iki yol seçilebilir. Bu yollardan ilki vergi beyanıdır. Vergi beyanı yolunu seçerseniz, vergi dairesine giderek oradaki görevlilerden yardım alabilirsiniz. Vergi dairesinde AdSense üzerinden elde ettiğiniz kazancı bildirirsiniz ve gelirinizin %15 – %35 arasında bir tutar verginiz olarak belirlenir.
İkinci yol ise şirket kurmaktır. Bu yolu AdSense üzerinden çok fazla gelir elde ediyorsanız seçmenizi öneririz. Ödeyeceğiniz vergi tutarı değişmez ancak yapılan harcamaları gider olarak gösterme şansınız olur. Şirketin Anonim veya Limited olmasında kararı verirken bir mali müşavire danışabilirsiniz.

Vergi Bilgileri AdSense Üzerinden Gönderilir mi?

Vergi bilgilerinin gönderilmesinde AdSense hesabınızı kullanabilirsiniz. AdSense hesabınızda oturum açtıktan sonra “Ödemeler”e daha sonra da “Ayarları Yönet” seçeneğine tıklayın. Bir sonraki adımda da Amerika Birleşik Devletleri Vergi Bilgileri seçeneğinin yanındaki Düzenle seçeneğine tıklayın. Son olarak da Vergi Bilgilerini Güncelle seçeneğini tıklayarak bilgilerinizi oradan gönderebilirsiniz.
Eğer adresinizi değiştirirseniz, formlarınızın doğru yere teslim edilmesi için daimi ikametgah adresi ile yasal adresinizin aynı olduğundan emin olmalısınız.

Vergi Bilgileri Ne Zaman Girilmelidir?

Aylık ödemeler AdSense tarafından her ayın 21’i ile 26’sı arasında yapılmaktadır. Ödemenizi alabilmek için ayın en geç 20’sine kadar ödeme eşiğine ulaşılmalı ve beklemedekilerin kaldırılması gerekir. Vergi bilgilerinizi ayın 20’sinden sonra girerseniz, o ayın ödeme döneminde ödeme alamazsınız. O ayın ödemesini bir sonraki ödeme döneminde alırsınız.

Geriye Dönük AdSense Geliri İçin Çağrılanlar Ne Yapmalı?

Vergi dairesinden geçmişe dönük çağrılma ihtimaliniz bulunuyor. Bu ihtimali artıran, AdSense gelirinizin 100 bin TL ve üzerinde olmasıdır. Vergi dairesi sizi çağırdığında mutlaka görüşmeye gitmelisiniz. Bu konuda bir hukuk bürosuyla da iletişime geçebilirsiniz.

AdSense için vergi ödeyip ödemeyeceğinizi ve vergiyi hangi yolla ödeyebileceğinizi artık biliyorsunuz. Eğer Vergi Dairesi İşlemleri hakkında da detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.