AB ile ‘Oda ve borsa’lar için anlaşıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların kalitesini artırmak için ülkemizden programa 100’e yakın müracaat yapıldığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, yapılan müracaatlar arasından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak 19 tane projeyi seçerek birebir eşleştirmeleri yaptıklarını söyledi.

Oda ve borsaların marka değeri artıyor

Uluslararası arenada ülkenin oda ve borsaları dünyada tanınan markalardan sayılıyor. Oda ve borsaların marka değerini artırmak isteyen TOBB, 2001 yılından beri Avrupa Birliği ile çalışmalar yapıyor. Yeni bir çalışma başlatan TOBB, 19 projeyi ülkemizden 30, Avrupa Birliği’ne kayıtlı 12 ülkenin 28 oda ve borsasını birleştirerek yapmayı planlıyor.

Proje 2,5 milyon avro hibe sağlıyor

‘Oda Eşleştirme Projeleri’ tanıtımında konuşan TOBB Başkanı ve aynı zamanda Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Vekili Rifat Hisarcıklıoğlu, AB’nin programa 2,5 milyon hibe ayırdığı, ülkemizin 26 ili ve 1 ilçesinden 19 projenin alındığını söyledi. Böylece oda ve borsaların hizmet kalitelerinin artması planlanıyor.

Yapılacak projeler ise şöyle sıralandı:

•  Afyonkarahisar ilindeki Ticaret ve Sanayi Odası’nın yanı sıra Ticaret Borsası ayrıca Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın KOBİ’ler için mentörlük hizmeti verdiği KOBİ Hastaneleri projesi yapıldı.
•  KOBİ ’lerin dijital dönüşümünü artırmak için Paris Ticaret Odası’yla İstanbul Ticaret Odası iş birliği anlaşmasına vardı.
•  Fındıktaki katma değeri artırmanın yollarını araştırmak için Giresun Ticaret Borsası ve Ticaret Sanayi Odası ile İtalya’nın Torino kentinde Ticaret Odası’yla çalışmalar yapacak.
•  Ülkemizdeki kadın girişimcileri desteklemek maksadıyla İzmir Ticaret Borsası ile Yunan ve İspanyol meslektaşlarıyla dirsek temasına geçti.
•  Eskişehir Sanayi Odası ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Fransa ve İspanya odalarıyla, kümelenmeleri artırmak ve bunları Uluslararası Network ağına eklemek istiyor.
•  Kocaeli Sanayi Odası enerji verimliliğini artırmak için işletmelere koçluk hizmeti verilmesini sağlıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.