6 endüstri bölgesi yeni yatırımla kalkınacak

Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen yerler özel endüstri bölgesi ilan edilirken bu yerlerin Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de kurulacağı ifade edildi.

Cari açığın azalmasına yılda 1,7 milyar dolar etki edip 49 bin 225 kişiye istihdam sağlayacak endüstri bölgelerinin yatırım maliyeti ise 3,7 milyar dolar olacak.

Endüstri bölgeleri yatırımcı dostu olacak

Yeni yatırımla ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yatırımcıya dost endüstri bölgelerinin üretime ayrı bir etki yaptığını bunun için yatırımın şartlarının düzelmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini aktardı.

Yeni bölgelere yeni yatırım

Belirlenen endüstri bölgelerine yapılacak yatırım tutarının 3,7 milyar dolar olacağını aktaran Varank, “Bu tutarın % 95’i sıfırdan yeni yatırım. 6 endüstri bölgesindeki yatırım tutarları ve sektör çeşitliği, katma değerli üretim öncülüğünde dönüşüm hedeflerimize hizmet ediyor. İthal girdi bağımlılığını azaltacak her türlü üretken yatırımın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bürokrasi ortadan kalkacak

Bürokrasideki zaman kaybını azaltmak için plan onayı, izin ve ruhsat verilmesi işlerinin bakanlık tarafından yapıldığı ifade edildi.

Bursa, 225 ek istihdam aldı

Bursa’ya yapılacak Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ Özel Endüstri Bölgesi, paslanmaz çelik ve kalıp çelik üretimi yaparken, geçmişte 336 milyon dolar yatırımı olan firmanın gelecekte 155 milyon dolar yatırım yapacağı böylece cari açığın yılda 162 milyon dolar düşeceği ve 225 kişilik ek istihdam sağlayacağı düşünülüyor.

İstanbul TESKOOP, 30 bin kişiye istihdam sağlanacak

Teknoloji ve Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi olarak İstanbul’a kurulurken çeşitli alanlarda 191 üretim yerinin hizmete açılırken yatırım miktarının 1,9 milyar dolar olacağı düşünülüyor. Bölgenin cari açığı 400 milyon dolar azaltacağını ayrıca 30 bin kişiye istihdam yapması amaçlanıyor. Bölge Türk yatırımcının yanında Tayvan, Japonya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin yatırımcılarının ilgilendiği bildirildi.

Mardin’e Eti Bakır A.Ş katkısı

Amonyak, sülfürik asit, fosforik asit ve gübre üretimi gibi alanlarda kurulması planlanan Eti Bakır AŞ Özel Endüstri Bölgesi’ne önceden 760 milyon dolar yatırım yapılırken ileride 40 milyon dolar yeni yatırım yapılacak. Yatırım bittiğinde 1500 kişiye iş imkanı sağlanırken cari açığın ise yılda 360 milyon dolar azalması öngörülüyor.

Balıkesir’e kağıt fabrikası

Balıkesir özel endüstri bölgesindeki Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ tarafından kağıt ve karton fabrikası kuruldu. 165 milyon dolar yatırıma sahip fabrikanın gelecekte 240 milyon dolar ek istihdam alıp 1500 kişiye iş sağlaması, cari açığı ise 150 milyon dolar azaltması hedefleniyor.

ÖZAR Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi’nin 109 üretim tesisindeki yatırım miktarının 950 milyon dolar olduğu, cari açığı kapatmaya 300 milyon dolar etki edeceği ve 15 bin kişiye iş kapısı olması öngörülüyor. İmalat sanayinde çeşitli alanlarda yüksek katma değerli üretim yapılacak bölgeye ülkemizden ve ülke dışından taleplerin çok olduğu ifade edildi.

İzmir’e çelik üretim tesisi

Most Makina Enerji Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yerinde vasıflı çelik ürünleri üretim tesisi kurulacağı, yatırım bedelinin 450 milyon dolar olacağı, 1500 kişiye istihdam sağlaması düşünülüyor. Bu projenin cari açığı yıllık 327 milyon dolar düşürmesi bekleniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.