30 civarında KOBİ, ‘HAFELE’ sayesinde ihracatçı oldu

Hafele Türkiye'den KOBİ'lere destek

İnşaat ve mobilya alanlarında üretim ve satış yapan Alman firması olan Hafele, kendi imal ettiği ürünlerin dışında başka marka ve KOBİ’lerin ürünlerini de satarak hem destek oluyor hem de dünya piyasasına açılmasına yardımcı oluyor.

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, yapmayı planladıkları çizim ve tasarımları şirkette hazır hale getirdikten sonra üretim kısmını Türkiye’de faaliyet gösteren KOBİ’lere yaptırdıklarını böylece KOBİ’ler hem büyürken hem de Hafele’nin uluslararası bağlantıları ile dünya piyasasına açıldığını ifade etti.

KOBİ’ler Hafele ile dünya piyasasında

Kuruluşu 1923 yılına dayanan Hafele, ilk zamanlarda bir hırdavat dükkanı iken şimdilerde 150 binden fazla ürünü teşhir eden dünyadaki en büyük hırdavatçısı olarak biliniyor. Geniş ürün seçeneklerini uluslararası arenada pazarlayan Hafele, Türk KOBİ’lerinin yaptığı ürünlerinde pazarlanmasına ve yurt dışına açılmasına yardımcı oluyor.

Türkiye’de ihracatta ihracatçıda artıyor

Değişik alanlardan pek çok KOBİ ile iş yaptıklarını aktaran Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, “30’a yakın KOBİ’yi de ihracatçı yaptık. Portföyümüzdeki ürünlerin tasarım ve çizimleri şirket bünyesinde yapıldıktan sonra üretimini Türkiye’deki KOBİ’lere yaptırdık.” dedi.

Ülkemizde piyasaları etkileyecek durumlar olmasına karşın ihracatın her yıl daha iyi olduğunu vurgulayan Uytun, “Bu sene de rakamlar açıklandıkça dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor. Öte yandan ülkedeki ihracatçı sayısı da giderek artıyor. Bu biraz şirketlerin kabiliyeti ile biraz da globalleşen şirketlerin vizyonu sayesinde gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

İlginç fikir ve görüşler dünyanın takdirini kazanıyor

Dünyada 37 firma arasında Hafele Türkiye’nin ikinci olduğunu vurgulayan Uytun, “Türkiye, aynı zamanda küresel Hafele Grubu’nun faaliyet gösterdiği 150 ülke arasında en yüksek ciroya sahip 5’inci ülkedir. Türkiye’deki hızlı büyüme, dünyanın da dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Hafele ağı içinde belki de bir ilk yaşandı ve aralarında Gürcistan, KKTC, Irak ve Suriye’nin bulunduğu 4 ülke Türkiye’ye bağlandı.” diye konuştu.

Hafele Concept, dünyaya yayılacak

Hafele Türkiye’nin geliştirdiği yeni fikirlerin ve tasarımlardan oluşan Hafele Consept 2019’un dünya geneline yayılacağını söyleyen Uytun, “Bunun doğrudan ve dolaylı olarak ülkemiz istihdamına da çok ciddi bir katkısı var. Tasarladığımız Tedarikçi Geliştirme Programı ile Türkiye’deki KOBİ’leri, sadece ülkemiz Hafele dünyasına değil aynı zamanda bütün dünyaya malzeme üretecek kalite ve disipline ulaştırmaya çalışıyoruz. Otomotiv ve tekstilde yaşanan bu üretim hamlesini aslında biz de kendi sektörümüzde üstleniyoruz. Bunun için de özel danışmanlar tuttuk ve gerçekten çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Ben ülkemiz için şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim; Yarının Çin’i Türkiye olacak. Türkiye olarak dünyanın üretim merkezi olabiliriz.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.