10 Adımda Kobiler İçin 2022 Yılı İçerik Pazarlaması Stratejileri ve Önerileri

içerik pazarlama stratejileri

10 Adımda Kobiler İçin 2020 Yılı İçerik Pazarlaması Stratejileri ve Önerileri

Her gün 7 milyonun üzerinde içeriğin, dakikada 4800 blog yazısının üretildiği, Google’ın senede 1000’in üzerinde algoritma güncellemesi yaptığı bir Dünya’da kaliteli ve özgün içerikleri rakiplerden farklı bir şekilde nasıl oluştururuz?  Hangi platformlarda, hangi zaman aralıklarında, ne tür teknikler kullanarak ve bunları en iyi nasıl yayınlayarak ve ölçümleyerek 2020’de hedef kitlemiz tarafından görülebilir oluruz? İşte sitenize ve işletmenize ivme kazandıracak birkaç kaliteli içerik pazarlaması stratejileri ve içerik pazarlaması önerileri:

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli anahtar kelime, KALİTELİ İÇERİK…

 1.   Hedef Kitleyi Doğru Tanımak

Satışlarınız için hedeflediğiniz kitlenin işletmenizi fark etmesi için hedef kitlenizi çok iyi anlamış olmanız gerekir. Bunun için ilk olarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içerik ve hikâyeler üreterek kendinizi fark ettirmelisiniz. İçeriklerinizde dikkate etmeniz gereken en önemli nokta, hedef kitlenizde daima yanında olma ve güzel deneyimler yaşatma hissi uyandırmadır.

 1.   Trendleri ve Gündemi Yakından Takip Etmek

Trend ve gündemi doğru bir şekilde yakından takip ederek oluşturduğunuz içeriklerin kişiler tarafından tüketilmek istendiğini bilmelisiniz! Gündemdeki konulara sitenizde yer verirken olayları kendi alanınıza uyarlayarak dönüştürebilirsiniz.

 1.   Fikir Bulmak / İlham Almak

Kişilerin ilgisini çekebilecek özgün ve kaliteli fikirler üreterek sitenize ilgi uyandırmak önemli stratejilerinizden biri olmalı. Yaratıcı ve kaliteli fikirler sayesinde diğer sitelerin de dikkatini çekip backlink alabilirsiniz.

 1.   Anlatımda Doğru Dil Kullanmak

Anlattıklarınız karşı tarafın anladığı kadarı ile etkilidir. Dolayısıyla içeriklerinizde kullandığınız dilin sadeliği ve anlaşılır olması site trafiğinizi arttıracak etkili stratejilerden biridir.

 1.   Üretilen İçeriklerde Hedefleri Tanımlamak

Henüz üretmeye başlamadan önce sormamız gereken bazı sorular olmalı. Ürettiğimiz içeriği neden üretiyoruz? Bu içerik bizim hangi hedefimize yaklaşmamızı sağlıyor? Lead mi yaratmak istiyoruz,  etkileşim mi, yoksa satış mı? Üretim aşamasında sorulan sorular mükemmele ulaşmak için kullanılan doğru basamaklar olacaktır.

 1.   SEO Optimizasyonlarının Yapılması

İçerik pazarlamasında en çok duyulan terimlerden biri de SEO. Peki, nedir bu SEO? Literatürde “Search Engine Optimisation” olarak geçen SEO Türkçe kaynaklarda “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmektedir. Web sitenizin arama motorundaki aramalarda üst sıralarda yer almanızı sağlar. Arama motoru optimizasyonunun birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Ürettiğiniz içeriği doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlayacak, ilgi çekecek, tıklamaya teşvik edecek bir başlık
 • Kısa ve hedef kelimeleri içeren bir URL
 • Kullanıcılar yazmayı düşündüğümüz içerikler ile ilgi neler aratıyorlar?
 • Long-tail (3 ve üzeri anahtar kelimeden oluşan kelimeler) aramalara odaklanma
 • İçeriklerimizde ana başlık ve alt başlık kullanımı
 • İçeriklerimizde kaliteli görsel kullanımı
 • Yazı ile ilgili kullanıcılara fayda sağlayacak diğer sitelere link verilmesi
 • Sayfa açılma hızı
 • Yazı uzunluğunun ayarlanması (Uzun içeriklerin etkileşimi daha fazla olabiliyor.)
 1.   Paylaşım Yapılan Kanalın Özelliklerini ve Dinamiklerini İyi Kullanmak

İçeriğinizi hangi paylaşım kanallarında paylaşıyorsunuz? Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin, Youtube…  Paylaşım kanalınız ne olursa olsun o kanalın özelliklerini iyi kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, Instagram paylaşımlarınızda hikâyedeki en güncel özellikleri kullanarak dikkat çekebilirsiniz veya ürettiğiniz içeriğe bir video ekliyorsanız bunu önce Youtube’a yükleyin, oradan içeriğe ekleyin. Böylece Youtube’dan gelecek olan ziyaretçileri de kazanmış olacaksınız.  Ayrıca her kanalın kendine özgü dinamikleri vardır. Paylaşım saatini iyi ayarlayın ve kullandığınız platformdaki kişilerin en aktif olduğu saatleri tercih edin. Bu saatler Instagram için 18:00-22:00 arası iken Twitter için 08:00-10.00 saatleri arasıdır.

 1.   İstikrarlı Olmak, Düzenli İçerik Üretmek

Okurlarınızın dikkatini ve trafiğini sürekli olarak sitenizde tutmanız için günlük, haftalık, aylık bir paylaşım planınız olmalı.

 1.   Çöp İçerikleri Sitenizden Uzaklaştırın

Az tıklanmaya sahip içerikler sitenizin popülerliğini düşürür ve arama motorlarında alt sıralara düşmenize neden olur. Çöp içerikleri belirleyerek o içerikleri sitenizden temizleyerek site trafiğini arttırın!

 1.   Ürettiğiniz İçeriği Ölçümleyin

Belki de içerik pazarlaması stratejileri konusunda en önemli madde ürettiğiniz içeriği belirli metrikler ile ölçümlemeniz…  Doğru şekilde ölçülmeyen içeriklerin hiçbir önemi kalmıyor. Düzenli olarak ölçülmesi gereken bazı metrikler şu şekilde;

 • Ne zaman yayınlandı?
 • İçerik Türü
 • Başlık
 • URL
 • Kaç kelimeden oluşuyor?
 • Kim üretti?
 • Kategorisi
 • Aldığı backlink sayısı
 • Sosyal paylaşım rakamları
 • Hedefe ulaştı mı?

İçerik pazarlaması stratejilerini uygulamayı başarabilen marka ve işletmeler, hızla değişen teknoloji dünyasında rakiplerine göre her zaman bir adım önde olacaklar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en dikkat çekici husus olan kaliteli içerik konusunda ödün vermeyen, hedef kitlesini doğru anlayıp, etkili ve sürekli içerikler üreterek,müşterileri ile sürdürülebilir bağlar kuran işletmeler; uzun vadede çok daha büyük getiriler elde etme imkanına sahip olacaktır.

KOBİ’ler için Sektör Sektör Sosyal Medya Kullanımı isimli makalemize de göz atmak için hemen tıklayın!

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.